Türk Lise Öğrencisi, Babasının Hastalığına Çözüm Ararken Araştırmasıyla Dünya İkincisi Oldu

Eskişehir'de 16 yaşındaki öğrenci Demiralp Uğurlu, böbrek taşı rahatsızlığı yaşayan babasına önerilen geleneksel  yöntemlerin doğruluğunu araştırırken geliştirdiği projeyle, geçen ay Paraguay'da düzenlenen "Fecitec Girasoles Science Fair 2018"in (Bilim Fuarı) "tıp ve sağlık" kategorisinde dünya ikinciliği elde etmenin sevincini yaşıyor.

Kentteki özel bir okulun lise 3. sınıf öğrencisi Demiralp Uğurlu,  babasının ve çevresindeki yakınlarının böbrek taşı nedeniyle yaşadıkları  sıkıntılara tanık oldu. Bu sağlık sorunu için babasına sunulan geleneksel  yöntemlerin doğruluğunu araştırmaya yönelik çalışmaya başlayan Uğurlu, kimya öğretmeni Sibel Pakdil'in danışmanlığında "Tıbbı bitki ekstrelerinin farklı  türdeki böbrek taşlarına etkisi" adlı proje hazırladı.

Böbrek taşları üzerinde çeşitli deneyler yapan Uğurlu, yaygın görülen taş üzerinde geleneksel yöntemlerin olumlu etki yaptığını ancak böbreğin içini  saran taş üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını tespit etti. Böbrek taşının  cerrahi yöntem dışında farklı bir yolla çözülmesini sağlamak için çalışmalarını yoğunlaştıran Uğurlu, danışman öğretmeni Pakdil ve bazı eczacılık  fakültelerindeki öğretim üyelerinden yardım alarak özel bir kimyasal formül  geliştirdi.

Projesiyle İzmir'deki "OKSEF 2018" yarışmasında dereceye girerekParaguay'ın Encarnacion şehrinde  20-26 Ağustos'ta düzenlenen bilim fuarı  "Fecitec Girasoles Science Fair 2018"e katılan Uğurlu'nun projesi "tıp ve sağlık"  kategorisinde dünya ikinciliğine layık görüldü.

"Böbrek taşının kütlesinde küçülme olduğunu tespit ettik"

Lise öğrencisi Demiralp Uğurlu, projede öncelikle böbrek taşlarının çeşitleri üzerinde bir çalışma yaptıklarını  belirterek, "Kaç tip böbrek taşı olduğunu ve insanlarda en yaygın görülen ile ender görülenleri tespit ettik. Proje için iki tip böbrek taşı belirledik. Birisi  en yaygın görülen, diğeri ise böbreğin içini tamamen sarıp operasyon gerektiren  böbrek taşlarıydı. Gerekli izinler karşılığında hastanelerden böbrek taşlarını temin ettik." dedi.
Uğurlu, taşların üzerinde çeşitli deneyler yaptıklarını anlatarak,  yaygın görülen böbrek taşı üzerinde geleneksel yöntemlerin olumlu etki yaptığını  belirlediklerini bildirdi.

Böbreğin içini saran taş üzerinde "çeşitli bitkilerin kaynatılıp içilmesi" gibi geleneksel yöntemlerin herhangi bir etkisinin olmadığını tespit  ettiklerini anlatan Uğurlu, şunları söyledi: "Bunun üzerine söz konusu taşın böbrekte küçülmesini sağlayıcı farklı  yöntemler denedik. Bazı konularda eczacılık fakültelerine danıştık. Laboratuvar  ortamında çeşitli deneyler yaptık. Hazırladığımız kimyasal özütle böbrek taşının  kütlesinde küçülme olduğunu tespit ettik. Söz konusu maddeyi bir tablet  yöntemiyle böbreğe gönderilmesini planladık. Projemizde elde ettiğimiz aktif  maddeler bu yöntemle böbrek taşını çözebilecek."

Kaynak

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.