Öğrenci Kariyeri Banner

Tüm Elektronik Cihaz Fiyatları Uçuşa Geçiyor!

Tüm Elektronik Cihaz Fiyatları Uçuşa Geçiyor!

Sektör içinden bazı kaynakların iddiasına göre yarı iletken fiyatları, yüzde 15 ila yüzde 20 aralığında zamlanacak. Bu da akıllı telefondan televizyona kadar tüm elektronik ürünlerin fiyatının yükseleceği anlamına geliyor...
Son dönemlerde akıllı telefon, bilgisayar yada herhangi bir elektronik cihaz satın almayı düşünen tüketicilerin canını sıkacak bir gelişme yaşandı. Bloomberg'e açıklamalarda bulunan isimsiz bir kaynak, Samsung'un mikroçip müşterileriyle görüşme halinde olduğunu ve yarı iletken fiyatlarının yüzde 15 ila yüzde 20 aralığında artacağını söyledi.

Eğer bu iddia gerçek olursa akıllı elektronik ürünlerin fiyatları, artan maliyetler nedeniyle uçuşa geçecek...

Kaynağa göre Samsung, yeni fiyatları bu yılın ikinci yarısı itibarıyla uygulamaya koyacak. Çipin gelişmişlik düzeyi ise zam oranının belirleyicisi olacak. İddiaya göre daha basit çipler yüzde 15 zamlanırken gelişmiş ve karmaşık yapıdaki çipler, yüzde 20 civarında zamlanmış olacak. 

Tüm Elektronik Ürünleri Kapsayacak!

Samsung'la ilgili iddialar dikkat çekici olsa da mikroçip fiyatlarını artıracak tek şirket Samsung değil. Öyle ki Samsung'un en önemli rakipleri arasında yer alan TSMC de 2022 yılına yüzde 20'lik zam kararı ile girdi. 2023'te ise yüzde 5 ila yüzde 8 aralığındaki yeni bir zam kapıda.

UMC isimli yarı iletken üreticisininse 2022'nin ikinci çeyreği için yüzde 4'lük zam kararı olduğu biliniyor. 

Bu haber yalnızca telefonlarda değil, bugün evlerimizde kullandığımız bütün elektronik ürünlerde geçerli olacak. Çünkü hepsinde mikroçipler bulunuyor. Dünya üzerinde bu çiplerin üretimini yapan şirket sayısı ise bir elin parmağını geçmiyor.

Şirketlerin eş zamanlı fiyat artış kararı, akıllı telefonlarla birlikte PC'lerin, dizüstü bilgisayarların, televizyonların ve daha çok sayıda ürünün fiyatına zam geleceğini ifade ediyor.

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.