Öğrenci Kariyeri Banner

THY'nin Logosunun Anlamını Biliyor Muyuz?

THY'nin Logosunun Anlamını Biliyor Muyuz?
Tükiye’nin uzun yıllardır değerini her geçen gün artıran şirketi THY’nin logosu üzerine hiç düşünmüş müydünüz?

Muhtemelen çoğunuz logodaki işaretin yaban kazı figüründen ilhamla çizildiğini biliyorsunuzdur. Ancak neden yaban kazı seçildiğini biliyor muydunuz ya da logoyu sağa sola çevirmeyi hiç denediniz mi?

Öncelikle yaban kazı seçimindeki ince detaydan bahsetmek istiyorum. Yaban kazları çok uzun menzilli uçabilen kuşlardır. Bir uçuş firması için harika bir mesaj taşıyor elbette. Bu kuşların çok uzun menzilli uçabilmelerinin sebebi ise sürü halinde ve “V” şeklinde uçuyor olmaları. Yaban kazlarının “V” şeklinde uçmalarının sebebi ise birbirlerinin kanat çırpışları ile yarattıkları hava akımıyla sarfettikleri eforu minimum seviyeye indirmek. Yaban kazı sürüsü, tek seferde bir yaban kazının tek başına alacağı yolun iki katını alabilir. Bunun altında yatan şey ise tamamen iş birliği. Birbirlerinin işlerini kolaylaştırıp takım halinde olabilecek en çok verimi elde ediyorlar.

THY’nin yaban kazı seçimi hem markanın uzun ömürlü ve dayanıklı olduğunu hem de tüm çalışanlarını önemseyen ve takım ruhuna önem veren bir marka olduğunu vurgulamaya çalışıyor diyebiliriz.

Yaban kazından alınan ilhamla oluşturulmuş figürün başka bir özelliği de farklı açılardan markanın kısaltmasının tamamındaki harfleri karşılayabiliyor olması.Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi Türk Hava Yolları’nın kısaltması olan THY harflerini logodan elde edebilmek mümkün. 1959’da düzenlenen yarışmada Mesut Manioğlu‘nun tasarlamış olduğu bu logo sonradan küçük değişimler geçirse de başından beri savunduğu bu değerlerle beraber kendisini korumaya devam ediyor.

Siz THY’nin logosu hakkında ne düşünüyorsunuz? Logonun bu detaylarını daha önce duymuş muydunuz?

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.