TED Gibi Konuş

Günlük hayatımızda okulda, işte konuşurken dikkatleri üzerimize çekmek isteriz. Elbette kendini ifade etmenin en iyi yolu, dinleyicilere merakla kendini dinletebilmektir. Peki kendimizi nasıl dinletebiliriz, fikirlerimizi en iyi şekilde nasıl karşıya aktarabiliriz? İletişim teorisinin kurucularından biri olan filozof Aristotales, iknanın üç unsuru olduğuna inanıyordu:

  •  Ethos: Güvenirlik ve saygınlık

  •  Logos: Mantık, veriler ve istatistikler

  • Pathos: Duygulara hitap etme eylemi


ted-ozel

Teknoloji, Eğlence ve Dizayn sözcüklerinin baş harflerinden adını alan TED konferanslarının gördüğü ilgi bütün artarak sürüyor. Böylesine dünya çapında büyük etkisi olan TED konferansları tarihinin, en uzun süre ayakta alkışlanan ve en ikna edici konuşmalarından biri seçilen konuşmasını yapan kişi Bryan Stevenson'dır. Peki Bryan'ın konuşmasını farklı kılan ve saatlerce alkışlanmasını sağlayan nedir?

Bryan'ın konuşması on sekiz dakika sürmüş ve toplam dört bin elli yedi sözcükten oluşuyor. Bu konuşma Aristotales'in felsefesine göre kontrol edildiğinde %10 'u Ethos (güvenlik, saygınlık), %25' i de Logos' tan( mantık, veriler ve istatistikler) oluşuyor. Üçte ikilik(%65) kısmı da Pathos' tan yani duygulara hitaptan oluşuyor. Bu analizler yine gösteriyor ki hayatta her şey samimi duygulardan ve bunu karşıya hissettirebilmekten geçiyor.

ozel-ted

Etkili, ikna edici, ilham veren bir sunum yapmak için, kendinize doğru ifade edebilmek için duygulara  seslenen hikaye anlatımını ve elbette mizahı gerektiğinden az önemsemeyin. Bu konuya meraklıysanız, Carmine Gallo' nun Wall Street Journal çok satanlar listesine girmiş TED gibi konuş 100'den fazla TED konuşmasının çözümlenmesi, TED'in en sevilen konuşmacılarıyla söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşlerini bir araya getirerek faydalı bir kitap ortaya çıkararak keyifle okunmasını sağlıyor.

Okurlarımızın fikirlerini, etkili ve samimi bir dille karşıya aktarabilmesi dileğiyle...

 

 

Kaynak: Gallo, C. (2015). Ted Gibi Konuş, Aganta Kitap

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.