Öğrenci Kariyeri Banner

Sıradışı Kişilerin Olağanüstü Öyküleri: Nöbetçi Kütüphane

Sıradışı Kişilerin Olağanüstü Öyküleri: Nöbetçi Kütüphane
Hayatımızdan giderek çıkmakta olan kütüphaneleri canlandırmak ve alternatif  bir sosyal yaşam alanı oluşturmak için ''Nöbetçi Kütüphane'' kuruldu.

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunmayı amaçlayan, sıradışı kişilerin olağanüstü öykülerini anlattığı “Fark Yaratanlar” programının dokuzuncu sezonunun 10’uncu fark yaratanı, okur katılımına açık yeni bir kütüphane modeli ''Nöbetçi Kütüphane'' oldu.Hayatımızdan giderek çıkmakta olan kütüphaneleri yeniden canlandırmak ve alternatif bir sosyal yaşam alanı yaratmak için, Adana’da yeni nesil bir kütüphane kuruldu.

Nöbetçi Kütüphane, sadece gündüzleri değil geceleri de okurlarına hizmet veriyor. İki şubesi bulunan Kütüphane’yi 2015 yılından itibaren, her yıl ortalama 65.000 okur ziyaret ediyor.Geleneksel kütüphanelerin aksine Nöbetçi Kütüphane’de, okurlararası etkileşimi desteklemek için ses yapmak da serbest. Okurların çoğu, zaman içinde Kütüphane’nin gönüllüsü oluyor ve toplumsal fayda sağlayacak projelerini burada gerçekleştirebiliyor. Kütüphane okurların önerileriyle şekillenen, eğitimlerden konserlere, şiir okumalarından söyleşilere kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.Nöbetçi Kütüphane, Cemil Sobacı’nın yenilikçi ve okur katılımına açık bir kütüphane fikriyle ortaya çıktı. Etkileşime, yeni fikirlere ve dayanışmaya açık, alternatif bir buluşma mekanı sağladı. Hem kütüphanecilik dünyasında hem de binlerce okurun hayatında kocaman bir fark yarattı.

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.