Öğrenci Kariyeri Banner

Okullara Nisan ve Kasım Aylarında Ara Tatil Geldi!

Okullara Nisan ve Kasım Aylarında Ara Tatil Geldi!
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda Nisan ve Kasım aylarında birer hafta ara tatil uygulanacağını açıkladı. Bu tatil dönemlerin ise öğretmenler için seminerler dönemi olacağını belirtti.

Gelecek yıldan itibaren Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık iki ara tatil yapılacağı açıklandı.

Açıklama, "Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli"nin tanıtımını yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, 13 hafta olan yaz tatili süresinin öğrencilerinin öğrenme motivasyonlarını kaybetmemelerine neden olacak kadar okuldan uzaklaşmamaları için 11 hafta olarak düzenlendi. Yaz tatilinin 11 hafta olması ile alınan 2 haftanın ise Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak verileceği belirtildi.

Yeni modele göre okullar 1 hafta erken açılacak, 1 hafta geç kapanacak. Ancak bu durum toplam tatil süresinde kısıtlamaya neden olmayacak.

Bakan Ziya Selçuk, düzenlediği basın toplantısında kısaca şunları söyledi:

"Hedefimiz, 180 iş günü olan çalışma günlerinin verimliğini artırmak. Dünyanın en uzun yaz tatili yapan ülkelerden biriyiz. 13 haftalık yaz tatilinin 2 haftası nisan ve kasım aylarında yapılacak ara tatil olacak. Yaz tatili 11 haftaya inecek.

Ara tatillerde çocuklara dinlenme ve etkinliklere katılma fırsatı veriliyor. Ara tatillerde, 1 haftalık sürenin, sadece tatil olmaması ve çocukların bazı çalışmalara katılması da hedefleniyor. Her ana tatilin ana bir teması olacak ve çalışmalar bu temalar üzerinden yapılacak."

tatil takvimi_

Yeni çalışma takvimine göre 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak.

İlk ara tatil 18-22 Kasım tarihlerinde yapılacak. Birinci dönem 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar devam edecek.

20 -31 Ocak tarihleri arası yarıyıl tatili olacak. Eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.

İkinci yarıyıl tatili ise 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında olacak.

13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanacak. Ve 11 haftalık yaz tatili başlayacak.

Yapılan açıklamada öğretmenlerin tatil takviminde bir değişiklik olmayacağı kaydedildi.Ara tatil dönmelerinde veli toplantıları, zümre toplantıları, mesleki gelişim çalışmaları, kişisel ve sosyal gelişim etkinlikleri ve okulların fiziki yenilenmelerinin yapılacağı belirtildi.

Kaynak

Görsel Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.