Öğrenci Kariyeri Banner

Öğrenciler 'Dumana Duyarlı Acil Çıkış Kapısı' Tasarladı

Öğrenciler 'Dumana Duyarlı Acil Çıkış Kapısı' Tasarladı
Şanlıurfa'da kırsal mahallede eğitim gören 8'inci sınıf öğrencisi 2 kız arkadaş, Adana'daki yurt yangını felaketinde akranlarının ölümünden etkilenerek, dumana duyarlı acil çıkış kapısı geliştirdi. Öğrencilerin projesi, Uluslararası Türk Dünyası üçüncü Bilim ve Kültür Şenliği'nde "buluş" dalında ikincilik ödülüne layık görüldü. Projeyi geliştiren öğrencilerden Aslan, "Bu projemiz yurtlarda, okullarda, hastanelerde, pansiyonlarda çok kolay uygulanabilir. Böylece çok büyük binalardaki yangınlarda can kaybının önüne geçilebilir" dedi.

acil çıkış kapısı 1

Şanlıurfa'da kırsal mahallede eğitim gören 2 kız öğrenci, Adana'daki yurt yangınında akranlarının hayatını kaybetmesinden etkilenerek, yangınlarda can kaybı yaşanmaması amacıyla dumana duyarlı otomatik açılan acil çıkış kapısı tasarladı.

Kent merkezine otuz kilometre uzaklıktaki Şenocak Ortaokulu'nda eğitim gören sekizinci sınıf öğrencileri Ayşe Aslan ve Sibel Önal, Uluslararası Türk Dünyası üçüncü Bilim ve Kültür Şenliği'ne katılmak için proje arayışı sırasında, Adana'nın Aladağ ilçesinde çoğunluğu kız öğrencilerinden oluşan 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt yangını faciasından etkilenerek, yangınlardaki can kaybını önlemeye ilişkin çözüm üretmeye karar verdi.


Öğretmenlerinden ve öğrenci arkadaşlarından da zaman zaman destek alan Aslan ve Önal, marangozda, her katında acil çıkış kapısı bulunan örnek bir ahşap bina maketi yaptırdı.


Makete tel örgüden oluşan yangın merdiveni, dumana duyarlı sensör, siren, ışık, acil çıkış kapısı ve bataryadan oluşan mekanizmayı yerleştiren öğrenciler, "Yangın Sensörüne Duyarlı Acil Çıkış Kapısı" ismini verdikleri projeyle, yangında can kayıplarının önüne geçmeyi amaçladı.


Yangın sırasında siren çalarak bina içerisindekileri uyaran ve aynı anda acil çıkış kapılarını açarak içeridekilerin kolay bir şekilde tahliye olmasını sağlayan projeyi geliştiren kız öğrenciler, çalışmalarıyla yaklaşık bir ay önce 1100  eserin yarıştığı Uluslararası Türk Dünyası üçüncü Bilim ve Kültür Şenliği'nde "buluş" dalında ikincilik elde etti.


Öğrencilerden Ayşe Aslan, öğretmenlerince verilen proje ödevini hazırlamak için çalışma başlattıkları sırada Aladağ'daki yurt yangınının meydana geldiğini, olaydan etkilenerek yangınlarda can kaybını önlemek üzere proje hazırlamaya karar verdiklerini söyledi. Gelecek yıl kendisi ve arkadaşlarının lise eğitimi için yurtta kalacağını aktaran Aslan, "Gelecek yıl biz de yurtta kalacağız. Bu olayın bir benzeri bizim başımıza da gelebilir. Yangınlarda can kaybı yaşanmaması için böyle bir proje tasarladık" dedi.


Projelerini öğretmenleriyle paylaştıklarında onların da mutlu olduğunu ve kendilerine büyük destek verdiğini belirten Ayşe Aslan, kısa süre içinde projelerini tamamladıklarını kaydetti. Projenin uygulanabilirliğinin çok kolay olduğunu vurgulayan Aslan, şöyle devam etti:


"Bu projemiz yurtlarda, okullarda, hastanelerde, pansiyonlarda çok kolay uygulanabilir. Böylece çok büyük binalardaki yangınlarda can kaybının önüne geçilebilir. Bu nedenle böyle bir proje düşündük. Maliyeti de çok düşük. Güç kaynağı olarak akü kullandık. Günlük hayatta çok kolay uyarlanabilir. Binaya yerleştirdiğimiz sensör, yangın sırasında dumanı algılayarak kilitli olan acil çıkış kapısının otomatik olarak açılmasını sağlıyor. Aynı anda siren çalmasını sağlayarak bina içerisindeki insanları uyarıyor. Adana'daki yangında arkadaşlarımız acil çıkış kapılarının açılmaması nedeniyle hayatını kaybetmişti. Biz projemizle bu kapıların kapalı olmasını; ancak yangın sırasında otomatik olarak açılmasını amaçladık. Projemizle katıldığımız Uluslararası Türk Dünyası üçüncü Bilim ve Kültür Şenliği'nde buluş dalında  ikinci olduk, Şanlıurfa'da ise birinci olduk. Bu başarı bizi çok mutlu etti, gururlandık. Bir köy okulunun böyle bir proje yaparak büyük bir derece elde etmesi bizi ayrıca mutlu etti."


Sibel Önal da geliştirmek istedikleri yöntemle bir kişinin dahi yangından kurtulmasına vesile olmanın bütün emeklerine değeceğini söyledi.


Kaynak: hurriyet.com.trÖğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.