Neden Tasarruf Yapmalıyız?

Anneannelerimizin deyimi ile yastık altı eylemine tasarruf deniliyor. İktisadi çerçeveden bakarsak işlerin biraz değişmesi söz konusu. Bir ekonomide belirli bir dönemde yaratılan gelirin tüketilmeyen, yani harcamayan kısmına ekonomide tasarruf diyoruz.

Biz öğrencilik yıllarında mali konuda her ne kadar sıkıntı çeksek dahi, ihtiyaçlarımızın bu denli kısıtlı olduğu zaman diliminde tasarruf yapmamız hem parasal alışkanlıklarımızı olumlu yöne çekecek hem de uzun vadeli yatırımlarımıza olanak sağlayacaktır. Şimdi neden tasarruf yapmamız gerektiğine bakalım.

Ülke Ekonomisine Katkı Sağlar

sss

Mali politikalar ile tasarrufun yakından bir ilişkisi vardır. Devlet satın alımları ve vergileri örnek verebiliriz. Örneğin, devlet harcamaları artarsa bu harcama artışı vergilere yansır. Aynı kalan gelirimiz ile daha çok vergi ödersek tasarruflarımız da tıpkı tüketimlerimiz gibi azalacaktır.

Bir ülkenin dönemlik büyüme rakamlarının aktif reel yatırımlara bağlı olduğunu bilmeliyiz. Bu aktif yatırımların finansmanının o dönemdeki toplam tasarruflar olduğunu kabul eder iktisat teorisi. Bu nedenle yaptığımız tasarruflar ülkeye yol, su, elektrik olarak geri döner.

Geleceğe Hazırlar

fuutre_790x445

Üniversite yılları paranın en az ve zor bulunduğu dönemlerdir. Kaldı ki bu dönemde yapılan mali kısıtlamalar ileride daha yoğun ve bilinçli yaşayacağınız dönem için sizi hazırlayacaktır.

Uzun Vadeli Planlara Birebirdir

plan

Kimimiz yurt dışına gitmek istiyoruz. İçimizde dil kursuna ihtiyacı olanlar elbette vardır. Eve çıkmak isteyen, arkadaşı evlenen ve daha birçok nedenler. Bir çoğumuz uzun vadeli planlar için nakite ihtiyaç duyarız. Günlük harcamalarınızdan biraz biraz kısmanız halinde uzun vadeli planlarınıza kavuştuğunuzu göreceksiniz.

Tasarruf yapamıyorum, harcamalarımı bir türlü kısamıyorum diyorsanız size birkaç ipucu vereceğiz.

Alışverişlerden önce mutlaka liste yapılmalıdır.

alışveriş_790x445

Alışverişten önce yapacağınız listeler; alacaklarınızı netleştirmek ile kalmaz aynı zamanda sınırınızı da bilirsiniz. İhtiyaçtan fazlasını almak lüks tüketim örneğidir.

Kayserili olmanıza gerek yok, pazarlık yapın.

pazarşık_790x445

Pazarlık yapma yeteneği en gelişmiş insanlarımız Kayserili vatandaşlar olsa bile kendinizi bu konuda kendinizi geliştirmekten kaçınmayınız. E bir yerde karşınızda esnaf vardır, her türlü meydan okumaya hazırdır. Hazırlıklı gidiniz.

İnternetin rekabetçi ortamından yararlanın.

,nternetten alışveriş_790x445

Mağazada cep yakan fiyatlar çoğu zaman internette daha yumuşaktır. Elimizin altındakilerden de faydalanmak gerek.

Fayda maliyet analizleriniz çok önemlidir, bu kültürü oturtun.

faydamaliyet_790x445

Ekonomi biliminde, faydayı maksimum seviyede kılarak alışveriş yapan bireylere ''Homo Economicus'' denir. Eğer siz de bir ''Homo Economicus'' iseniz alacağınız küçük bir eşyayı bile fiyat performansına göre değerlendirin.

Piyasa araştırması yapın.

piyasa araştırması_790x445

Neredeyse tüm ürünlerde rekabetçi bir piyasa söz konusudur. Birbirinden henüz haberi olmamış satıcılardan bazıları mallarını daha düşük fiyattan satmaya razı olabilirler. Bu küçük ihtimali kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Son model teknolojileri almak için acele etmeyin.

son teknoloji_790x445

Her birimizin yakından takip ettiği son model teknolojiler piyasada yerini yeni almanın verdiği heyecan ile cüzdanlarımızı yakabiliyor. Kendinizi çekici rüzgarlarına kaptırmadan şimdilik uzaktan bakmanızda fayda var. Bu aletlere ne kadar yakınlaşırsak o kadar çekici geldikleri ortadadır.

Biz gencecik insanların; bilinçli, ülkesini seven ve kendisini yetiştirmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle sevgili öğrenciler, beyin gücümüzü cebimizde de kullanmalı, alacağı mal veya hizmetin faydasını fiyat performansına göre değerlendiren, mali işlerde daha reel olan bir nesil olmalıyız.

Özel İçerik: Elif Karaman

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.