Öğrenci Kariyeri Banner

Mülakatlarda Sıkça Karşılaşabileceğiniz Sorular

Mülakatlarda Sıkça Karşılaşabileceğiniz Sorular
Mülakatlarda sorulması garanti olan soruları senin için bir araya getirmeye devam ediyoruz. Kariyer Rehberi’nde bugün mülakatlarda sıkça sorulardan sorulardan birini daha senin için cevapladık.

Bir iş görüşmesinde sorulması garanti olan sorulardan biri de “Bana ……  ile ilgili bir zaman söyleyebilir misiniz? Buradaki boşluk, birçok konuyla ilgili doldurulabilir. Karşılaştığın kriz anlarındaki çözüm yöntemlerin, başarıların, zayıf yanların vb.

İK uzmanları belli dönemlerde aldığın kararlarla ilgili tavrını görmek için mülakat anında sana bazı sorular sorabilir. Geçmişe dönük tecrübeler hakkında fikir edinebileceği sorular, işe alım uzmanlarının favorileridir; çünkü bu sorularla karşılarındaki adayı daha yakından tanıyabilirler.

Mülakat sorularının çoğu becerilerine ve yeteneklerine odaklanırken, “Bana ……  ile ilgili bir zaman söyleyebilir misiniz? sorusu çalışma şekline odaklanır.

Bu soruları başarılı bir şekilde cevaplamanın yolu ise birbiriyle bağlantılı bir kurgu oluşturmak. Yani belli bir akışta ve tutarlı bilgiler verilmek. Bu nedenle sakinliğini koruyarak, akıcı bir şekilde bu soruyu cevaplamalısın.

Cevabında net ol

İK uzmanının ilgisini çekmek için öncelikle kısa ve yalın bir şekilde tek cümle söyleyip, daha sonra bu cümleni destekleyecek örnekler vermelisin.  Bu detaylandırma kısmını, zor durumlarla nasıl başa çıkacağını anlatarak değerlendirebilirsin. Sorunları nasıl çözdüğüne dair örnekler kullanarak, güçlü yönlerini ön plana çıkarabilirsin. Hatta burada mümkünse ölçülebilir sonuçlara yer vermelisin. Bu seni daha inandırıcı kılacaktır.

Cevabının başında olduğu gibi sonunda da etkili bir son cümle kullanmalısın. Örneğin; “Kısacası, tüm bunlar bana işimin birçok kısmı için faydalı bir ders oldu ve yeni çalışmalarımı şekillendirdi.” gibi…

Kritik sorular neler?

1- Başarısız olduğunuz bir zamanı söyleyebilir misiniz?

Bu soruyla İK uzmanının duymak istediği şey; nasıl başarısız olduğun değil, sorunu nasıl çözdüğündür. Görüştüğün pozisyonla ilgili işine yarayacak bir örnekten bahsedebilirsin.

2- Anlaşmazlık durumlarında tavrınız nasıl olur?

Bu soru sana, kişiler arası, liderlik ve iletişim becerilerini sergileme şansı verir. Cevabının bu becerilerden en az ikisini vurguladığından emin ol.

3- Konfor alanınızın dışına çıkmak size ne hissettirir?

Bu soru, beklenmedik bir durumla karşılaştığında nasıl aksiyon alabildiğini anlamak için sorulur. Bu nedenle yine başvuru yaptığın pozisyonun dinamiklerini göz önünde bulundurarak gerçek cevaplar vermelisin.

Genel olarak mülakatlarda gerçek bir hikaye anlatmak en iyisi. Karşı tarafın duymak istediklerini anlatmaya odaklandıkça gerçeklerden uzaklaşabilir, anlattıkların arasında tutarsızlıklar oluşturabilirsin. Bu da işe alınma fırsatını kaçırmana neden olabilir; çünkü İK uzmanlarının kimin yalan söylediğini anlaması çok zor değildir. Sen en iyisi kendine bir iyilik yap ve dürüst ol.

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.