Öğrenci Kariyeri Banner

Meta Çok Sevilen Özelliklerini Kaldırdı!

Meta Çok Sevilen Özelliklerini Kaldırdı!

Geçtiğimiz yıl kendi NFT pazar yerini kuran ve Instagram ile Facebook için NFT özellikleri açıklayan Meta, bir yıl sonra NFT projelerini sonlandırdığını duyurdu.

Metaverse ve blok zincirlerin yükselişiyle bu konseptlere hızla atılan Meta, NFT işine de giriş yapmıştı. Şirket, Instagram ve Facebook kullanıcıları için kendi NFT pazar yerini oluşturmuş, NFT üretimi ve alışverişini teşvik etmişti.

Fakat NFT’lerin hızlı çöküşüyle Meta da fikrinden vazgeçti. Meta’nın Ticaret ve Finansal Teknolojiler Başkanı Stephane Kasriel, Meta’nın NFT projelerini iptal ettiğini belirtti. Böylelikle Meta’nın NFT macerası sadece bir yıl sürdü.

Piyasa Bu Şekilde Devam Etmedi!

Stephane Kasriel, yaptığı paylaşımda NFT’leri çöpe atma fikrinin gerekçesini “içerik üreticilerini desteklemek için diğer yollara odaklanmak” olarak açıkladı. Kasriel, paylaşımının devamında finans teknolojisi araçlarına yatırım yapmaya devam edeceklerini de ekledi.

2020-2021 yıllarında zirve noktasına ulaşan NFT sektörü, milyonlarca dolara satılan maymun çizimleri, yüz binlerce dolara satılan ve tek bir renkten oluşan bir ‘çizim’, dümdüz bir taş fotoğrafı ve benzeri pek çok saçma alışverişe de ev sahipliği yapmıştı.

NFT’nin asıl fikri her ne kadar dijital sanata değer biçmek ve sanatın yeni internet çağında yer bulmasını sağlamak olsa da ne yazık ki piyasa bu şekilde devam etmedi. Kâr amacıyla oluşturulan, içerik üreticilerin kâr ortaklığı karşılığında anlaşmalarla reklamını yaptığı NFT projeleri ne yazık ki piyasanın da çöküşünü beraberinde getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda milyonlarca dolara satılan NFT’lerin değerleri artık bin doların bile altına düştü. Bu da NFT sektörüne olan güveni büyük derecede sarsıntıya uğrattı.

Kaynak


Merve Akbağ

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Merve Akbağ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.