Öğrenci Kariyeri Banner

Matematik Dünyasının Prestijli Ödülü Matematik Köyü ve Ali Nesin'e!

Matematik Dünyasının Prestijli Ödülü Matematik Köyü ve Ali Nesin'e!
Uluslararası Matematikçiler Birliği’nin verdiği Leelavati ödülünü Türkiye’den Prof. Dr. Ali Nesin aldı!

Ödül Matematik alanında farkındalığın artmasına yönelik üstün çalışmalara veriliyor.

Nesin, Şirince’de kurduğu herkesin Matematik eğitimi alarak bu alanda araştırma ve çalışmalar yapabileceği ‘Nesin Matematik Köyü’ dolayısıyla bu ödüle layık görüldü.

Leelavati Ödülü, Matematik dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ali Nesin Kimdir?

1956′da İstanbul’da doğan Nesin, ilkokuldan sonra ortaokulu İstanbul’da Saint Joseph Lisesi’nde, liseyi de İsviçre’de tamamladı. Nesin 1977-1981 yılları arasında Paris VII Üniversitesi’nde Matematik öğrenimi gördü. Daha sonra ABD’de Yale Üniversitesi’nde Matematiksel Mantık ve Cebir konularında doktora yapan Ali Nesin, 1985-1986 arasında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampusü’nde öğretim üyeliği yaptı.

1995′te babası Aziz Nesin’in ölümü üzerine yurda kesin dönüş yaptı. 1996 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik bölümü başkan vekili olarak görev yapıyor.

Nesin’in ‘Matematik ve Korku’‘Matematik ve Doğa’‘Matematik ve Sonsuz’, ‘Develerle Eşekler’‘Önermeler Mantığı’ adlı kitaplarının yanı sıra, çeşitli dergilerde çıkmış bilimsel makaleleri ve İngilizce bir kitabı bulunuyor. Ödüllü matematikçi, Nesin Vakfı yöneticiliğinin yanı sıra yağlı boya resim, desen ve portre çalışmaları da yapıyor.

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.