Küçük Yardımlar Büyük Dokunuşlar

Her insan bir kan deposudur. Kana ihtiyacımız olduğunda bu kanı ancak bir insandan sağlayabiliriz. Ve bu hayati sıvının başka bir muadili yok. Bu yüzden kan bağışlamak hayati bir önem taşır. Kan vererek hiç tanımadığımız insanların hayatlarına dokunurken aynı zamanda kendi sağlığımızı da koruyabiliriz.

58a29f39-be04-458b-bc39-50d05a07a8a2

Yetişkin bir insanın vücudunda 5-6 litre kan bulunur. Hiç beklemediğimiz bir anda bir kaza geçirebilir ve kana ihtiyaç duyabiliriz. Her yıl yüzlerce insan hastalık ya da kaza sonrası kan bulunamadığı için hayatını kaybediyor. Bilmemiz, öğrenmemiz gereken bir husus var ki o da bu hastalık/kaza bizim başımıza gelmeden önce kan bağışı yapmak ve çevremizi de bu konuda ikna etmek; 3 canı kurtarmak demektir. Ülkemizde kan bağışı yapanların sayısı oldukça düşük. Yüzdelik olarak düşündüğümüzde yalnızca %2’lik kısım bağış yapıyor. Bu bağışın %35’i ise askerlerden elde ediliyor. Toplumumuz organ bağışında olduğu gibi bu konuda da çekimser. Oysa ki, yılda üç defa kan versek hem kendimizi hem de o insanları koruyabiliriz. Türkiye’de kan bağışı ile ilgilenen Sağlık Bakanlığı, Kızılay, SGK ve üniversite hastanelerine bağlı birçok kan merkezi ve kan istasyonu vardır. Ama Kızılay bu adreslerin arasında bir adım öndedir. Çünkü Türkiye’nin kan ihtiyacının % 82’si Kızılay tarafından karşılanır.

Kızılay kan bağışı merkezlerine buradan ulaşabilirsiniz!

Turk-Kizilayi-1024x769

Kalp Krizi Riskiniz Azalır!

Yapılan araştırmalara göre kan bağışı yapan bireylerde %88 oranında kalp krizi riski azalıyor. Bunun sebebi kan bağışı yaptıkça kan akışkanlığının artması ve kanın damar duvarlarına zarar vermeyecek ölçüde incelmesidir. Bu yüzden düzenli olarak kan verdiğiniz takdirde kalp hastalıklarına karşı büyük ölçüde önlem almış olursunuz.

Dinç Kalırsınız!

Vücudunuz bulunan kanı eksildikçe yeni kan üretir. Vücutta kan eksikliği olduğunda vücut uyarılır ve eksik kan yerine vücut kan üretimine başlar. Yani kan verince kan hücreleriniz yenilenir, kendinizi dinç hissedersiniz. Yani en büyük ön yargı sebeplerinden biri olarak kan vermek kansızlığa yol açmaz.

Kan vermek vücut sağlığınız için her anlamda olumludur. Kan verdiğinizde kan basıncınız azalır, kandaki yağ oranı düşer. Ayrıca verdiğiniz kanlar 13 farklı testten (AIDS, Hepatit B, Hepatit C, sifiliz vs.) geçirilir. Bu sayede eğer bir rahatsızlığınız var ise kan verdikten sonra SMS ile bu konuda bilgilendirilirsiniz.

Kimler Kan Verebilir?

18-65 yaş arasında ve 50 kilonun üzerindeki her sağlıklı birey kan verebilir. Erkekler 90 günde bir yani yılda 4 defa, kadınlar ise 120 günde bir yani yılda 3 defa kan bağışında bulunabilirler. Son 12 saatte alkol alınmaması gerekir.

kan-bagisi-karikatur

Kimler Kan Veremez?

Vücut sıcaklığı 37.5’ten yüksek olanlar, kalp krizi rahatsızlığı geçirenler, damar yolu ile uyuşturucu bağımlısı olanlar, kanı etkileyecek ilaç kullananlar, nabzı çok düşük ve çok yüksek olanlar, son üç yılda sıtma olanlar, kanda pıhtılaşma sorunu bulunanlar kan veremez. Aşırı alkol tüketenler, doku ve organ nakli yaptıranlar, bulaşıcı sarılığı olanlarla yakın temasta olanlar da kan bağışlamamalıdır. Ayrıca soğuk algınlığı sırasında da kan vermek için birkaç gün beklemek lazımdır. Yine kan bağışlamak için son bağışın üzerinden en az iki ay geçmiş olmalıdır.

Kan Bağışı Ne Kadar Sürer?

Kapıdan girdiğiniz andan itibaren en fazla 30 dakika alan bu işleme başlamadan önce görevliler size “Evet/Hayır” olarak cevap verebileceğiniz ayrıntılı bir başvuru formu verirler. Formu doldurduktan sonra kan verme işleminize başlanır.

thumbs_b_c_82298e091bbc500caf1a7ab710185e08

Bağışladığınız kan gerekli işlemlerden geçirildikten sonra ihtiyacı olanlara ulaştırılır ve kanların üzerindeki barkodlar sayesinde size SMS ile kanın ihtiyaç sahibine ulaştığına dair bilgilendirme mesajı gelir. Bu mesaj size bir hayata umut olduğunuzun habercisidir. Sadece 30 dakikalık bir işlemle Kan Verin, Hayat Verin!

Özel İçerik: Büşra Sezgin

Büşra Sezgin

İstanbul Aydın Üniversitesi, İşletme

Bir düşünce belirtin “Küçük Yardımlar Büyük Dokunuşlar

  • 13 Mart 2018 - 00:37
    Permalink

    İnsanları bilinçlendirdiğiniz için teşekkür ederiz inşşallah herkes bu konuda bilinçlenir

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir