Kariyer Planlamanın Önemi ve Püf Noktaları!

Lise yıllarınızın sonuna geldiniz ya da üniversitede öğrencisiniz, gelecek kariyeriniz ile ilgili hiç düşünüp plan yaptınız mı? Hala plan yapmayanların olduğunu düşünerek Kariyer Yönetimi ve Planlaması konusunu sizin için araştırdık.

Kariyer kelime anlamı olarak bir meslekte zaman ve çalışmayla elde edilen aşama, başarı ve uzmanlık anlamına gelmektedir. Kariyerinizi güçlü bir şekilde yönetebilmek için ise planlamanız gerekmektedir. Kariyer Planlama temel olarak ne tür bir isteğiniz olduğuna karar verme, ne tür becerilere ihtiyacınız olacağını belirleme ve bu becerilere ulaşma yöntemlerini keşfetme sürecidir.

“Bir insan hayatı boyunca ortalama 60 000 ile 80 000 saat arasında çalışır”

Çalışan yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar, insanların büyük bir çoğunluğunun işinden hoşlanmadığına dikkat çeker. Kişinin en iyi yaptığını yapması ve işinden, iş çevresinden, birlikte çalıştığı insanlardan hoşlanması, ayrıca ekonomik olarak da işinden doyum alması önemlidir; çünkü hayatımızın büyük bir bölümünü işte geçiriyoruz.

Keşfetme süreci doğru mesleği seçmekle başlıyor. Doğru meslek bizi hedeflerimize daha hızlı götürecek ve başarıya daha çabuk ulaştıracaktır. Mesleğinizi seçtiniz ve üniversitede istediğiniz bir bölümde okumaktasınız. Peki iş hayatına ne kadar hazırsınız?

İş hayatına hazırlıkta dört yıllık üniversite süresince bireyin kendini geliştirmesi devreye giriyor.

“İşe Kendinizden Başlayın”

Değerlerinizi düşünün;

Kişisel değerleri tanımlamak, başarılı bir kariyer planının en önemli bileşenlerinden biridir.

 • Kendinize SWOT analizi yapın. (SWOT son bölümde açıklanmıştır)

 • Önceliklerinizi ve vizyonunuzu belirleyin.

 • Kariyer hedefinizi netleştirin. ( Kısa veya Uzun Vadeli)

 • Hedef odaklı olun.


Kendinizi geliştirebilmeniz için birkaç yol:

teamwork ile ilgili görsel sonucu

 • Öğrenci Topluluklarında aktif olun


Öğrenci toplulukları iş hayatının vazgeçilmezlerinden biri olan ekip çalışmasını tecrübe etmenizi sağlayacak en iyi yerdir. Çevrenizi genişletmenize olanak verir ve organizasyon yeteneğinizi artırır. Kulüplerde etkin çalışmalar yapmak sunum yapma, liderlik gibi özelliklerinize yüksek derecede olumlu yansıyacaktır.

social responsibility projects ile ilgili görsel sonucu

 

 • Sosyal Sorumluluk Projelerinde yer alın


Hangi bölümde okuyorsanız okuyun mutlaka üniversite öğreniminiz boyunca bir seferlik de olsa sosyal sorumluluk projelerinde yer alın. Size özgüven katmakla birlikte içinizdeki gönüllülük ruhunu da hissetmenizi ve farklı alanlarda farklı projelerle aktif olmanızı sağlayacaktır.

networking ile ilgili görsel sonucu

 • Network ağınızı genişletin


Okuduğunuz meslek ya da ilgi duyduğunuz alanlar üzerine olan ulusal ve uluslararası konferanslara, etkinliklere katılın. Orada farklı disiplinlerden çevre edineceksiniz ve ilerisi için avantaj sağlayacaksınız. Çünkü unutmayın ki çok iyi derecede para kazanmak istiyorsanız network ağınızı kullanmayı bilmelisiniz.

team ile ilgili görsel sonucu

 • Ekip kurun ve yarışmalara katılın


Ekip çalışmasını tecrübe edeceğiniz bir diğer bölüm yarışmalardır. Üniversite eğitiminiz boyunca mesleğiniz ile ilgili bir yarışmaya mutlaka girmeli ve tecrübe kazanmalısınız. Mesleğinizin uygulamasını erkenden yapmanıza olanak verir ve size yeni fırsatlar yaratır.

different language ile ilgili görsel sonucu

 • Mutlaka en az 2 yabancı dil öğrenin


İngilizcenin neredeyse yabancı dil olarak sayılmadığı günümüzde onun yanına bir yabancı dil daha eklemek sizi çok daha iyi yerlere getirebilir.

Dillerin Kullanım Oranları:

 1. Çince – 1 Milyar 51 Milyon

 2. İngilizce – 510 Milyon

 3. Hintçe – 490 Milyon

 4. İspanyolca – 425 Milyon

 5. Arapça – 255 Milyon

 6. Rusça - 254 Milyon

 7. Portekizce - 218 Milyon

 8. Fransızca - 130 Milyon

 9. Japonca – 127 Milyon

 10. Almanca - 123 Milyon


yurtdışı ile ilgili görsel sonucu

 

 • Yurtdışına çıkın


Üniversite öğreniminiz boyunca edindiğiniz yurtdışı tecrübesinin size getirisi çok fazla olacaktır. Farklı ülke ve kültürleri görmüş olacaksınız, farklı bakış açıları kazanacaksınız ve yabancı dilinizi aktif olarak kullanacaksınız. Şirketler dil okullarından alınan sertifikalar yerine yurtdışında yaşamış kişileri daha çok tercih ediyorlar.

 • Etkili bir staj yapın


Eğitim sürecinizde profesyonel alana en çok yaklaştığınız yerdir stajlar. Çay doldurmakla geçireni de olur bütün departmanları gezip şirketi en ince detayına kadar araştıranı da. Onun için staj yapmak klasiktir fakat etkili staj yaparak farkı siz yaratmalısınız. Günleri boş geçirmeyip edinebildiğiniz kadar fazla tecrübe edinmeli ve bilgiyi toplamalısınız.

 • Yapmak istediğiniz şey için yarını beklemeyin hemen harekete geçin!


İlerde nerede olmak istiyorsunuz? Neler yapmanız gerekli? Araştırıp bulun ve olmak istediğiniz yerde olmak için hemen harekete geçin. Kendi fırsatlarınızı kendiniz yaratın ve daima farklı olun!

SWOT ANALİZİ

swot analizi ile ilgili görsel sonucu

 

SWOT Analizi; kendinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek, fırsat ve tehditlerini görmeniz için basit ama kullanışlı bir yapıdır. Size güçlü yönlerinize odaklanmanız, tehditlerinizi minimize etmeniz ve uygun fırsatları değerlendirebilmeniz açısından avantaj sağlar.

Kendinizi geliştirdikten sonra geride sadece diplomayı alıp işe başvurmak kalıyor. Unutmayın dersleri herkes bir şekilde geçiyor. Önemli olan siz faklı olmak için ne yapıyorsunuz? Haydi harekete geçin ve bu sorunun cevabını bulun.

Son olarak sizler için  konumuz ile alakalı bir TedTalk seçtik.

Yazar ve gezgin olan Scott Dinsmore’dan “How to find work you love – Sevdiğiniz işi nasıl bulursunuz”

How to find work you love

İyi Seyirler !

Günün sözü


"İnsan, birlikte en çok zaman harcadığı 5 kişinin ortalamasıdır." - Jim Rohn


Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.