Öğrenci Kariyeri Banner

İşlerinizde Zaman Kazandıracak 10 CTRL Kısa Yolu!

İşlerinizde Zaman Kazandıracak 10 CTRL Kısa Yolu!

Bilgisayar kullanırken oldukça işinize yarayacak ve size zaman kazandıracak 10 adet CTRL kısa yolunu sizler için derledik.

1 - Ctrl+D 

Sık kullandığınız bir eylemin kısayol tuşu yoksa, oluşturmak için bir makro kaydedebilirsiniz.

2 - Ctrl+E

Arama kutusunu seçer ve web araması yapmanıza yardımcı olur.

3 - Ctrl+H

Değiştir düğmesi olrak bilinen kısayo bul ve değiştir iletişim kutusundaki bul sekmesini açıyor.

4 - Ctrl+J

Bu kısa yolun internet tarayıcılarındaki görevi indirme sayfasın açmaktır. Burada o an aktif olan ve ya bitmiş olan indirmeleri görmek mümkündür. Microsoft Word içindeyken ise bütün metinin hizalanma ayarını değiştirir. Yani metinin paragraf başlangıçları tek sıra düzende olabileceği gibi, paragraf sonları da aynı şekilde düzende olabilir fakat biri aktif iken diğeri aktif olamaz.

5 - Ctrl+W

O an aktif olan sekmenin kapatılması için gerekli olan kısa yoldur. O an aktif olan sekme kapatılır ve bir sonra gelen sekme ekranda gösterilir. Eğer kayıt edilmeyen şeyler var ise, kayıt edilmesi için de bir uyarı gösterilir. 

6 - Ctrl+P

Yazıcı ile bağlantı kurulmasını sağlar. Bu bağlantı sonucu o an aktif olan belge ve ya aktif olan sayfa, yazıcıya yazdırılmak üzere gönderilebilir. Eğer bağlı yazıcı yok ise, yazıcı varmış gibi çıktı görüntüsüne bakmak da mümkündür.

7 - Ctrl+R

Bu tuş kombinasyonu ile bir internet tarayıcısında iken o anda açık olan sayfa yenilenir. Klavyedeki F5 tuşu ile aynı işlevi görmektedir.

8 - Ctrl+S

Bu tuş kombinasyonu, bütün internet tarayıcılarında, yazı editörlerinde, sunum programlarında, mimarlık programlarında, kod stüdyolarında  kayıt etme işlevinde kullanılır. 

9 - Ctrl+T

Bu tuş kombinasyonu ile o an açık olan tarayıcıda yeni bir sekme açma için kullanılır. Ctrl + W kısa yolunun tam tersidir.

10- Ctrl+N

Microsoft Office programlarında, yeni bir sunum, metin ve ya excel sayfasının açılmasını sağlar. Ayrıca internet tarayıcılarında aktifleştirildiğinde ise, aynı tarayıcıyı ayrı olarak tekrar açar ve burada da yeni bir sayfa ile başlangıç yapar.

 

Kaynak

 


Merve Akbağ

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Merve Akbağ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.