Öğrenci Kariyeri Banner

Influencer Marketing Hakkında Merak Edilenler

Influencer Marketing Hakkında Merak Edilenler

Hayat ilerledikçe alışkanlıklarımız da değişiyor. Özellikle evlere kapandıktan sonra artan internet kullanım oranı şirketlerin pazarlama stratejilerini önemli ölçüde değiştirdi ki biz de bunlardan uzak değiliz. Artık sosyal medyalarımızdaki ana sayfalar ürün tanıtımında önemli rol oynayan kişilerle doldu. Bu kişilere de “Influencer” deniyor. Peki influencer aslında ne?

tanıtma

Normal hayatımızda bir kişi bir ürün almak ister ve mağazaya gider sonra da satış danışmanının yardımıyla ürünleri inceler uygunsa da alırdı. Fakat son dönemlerde influencer marketing olarak adlandırılan bir sistem ortaya çıktı. Sosyal medyada takipçi sayısı yüksek kişilerin şirketlerle anlaşmasıyla oluşan bir pazarlama tekniği. Bu sistem şöyle işliyor: Influencer birden fazla platformda kendisini ünlü eden konuda takipçileri için içerik hazırlayan ve aynı zamanda markaların belirli hizmet ve ürünlerini tanıtma yoluna giden kişidir. Bu kişilere Influencer ifadesinin kullanılmasının sebebi, takipçilerinin onlara çok fazla güveniyor olmalarıdır. Yaptıkları her hareket yakından takip edilir ve markalar hakkında verdikleri bilgiler çok fazla dikkate alınır. Bir Influencer ile yapılan tanıtım kapsamında markaya yönelik pozitif dönüşler alınması olası bir sonuçtur.

makyaj

Peki bu çıkan influencer marketing tam olarak ne iş yapar? Madde madde sıralarsak:

  • Ürün tanıtır.
  • Ürünle ilgili görüşlerini dile getirir.
  • Sosyal medyada tanıtım yaptığı kitleye o ürünün iyi olduğuna ikna ettirme.
  • Sosyal medya reklamlarında yer alma.
  • Tüm sosyal medya hesaplarından ürünü veya markayı duyurma.
  • O ürünle ilgilenecek potansiyel kitle oluşturma.

ayakkabı

Peki markaların influencer seçme konusundaki kararları nelerdir? Şirketler genel olarak dijitale yönelse de rastgele bir pazarlama stratejisi oluşturmuyorlar. Sosyal medyada marka temsilcisi olacak kişiyi seçerken o alanda uzman olmasına dikkat ediyorlar. Mesela makyaj ürünleri satan bir marka tabi ki de makyaj konusunda uzman olmuş kişileri seçiyor. Spor aletleri satan bir şirket yoga, pilates gibi uğraşları olan kişileri seçiyor. Bir diğer dikkat ettikleri husus hangi platformda daha söz sahibi olduğu. Bu tip sosyal platformlar Youtube ve Instagram olarak gözükse de günümüzde TikTok’ta artık adından baya söz ettiriyor. Bazı reklamların o mecrada yayınlanmasını isteyen şirketlerin sayısı azımsanacak kadar az değil. Tabi hal böyle olunca bir influencer’dan beklenen en az 3 farklı sosyal mecrada hesabının olması.


Alize Kara

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Alize Kara..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.