Hayatını Kağıt Üstünde Yaşama!!

Kendimize hatırlatmamız gereken şeylerden biri hayatı kağıt üstünde yaşayamayacağımızdır. Birçoğumuz plan yapmanın hayatın akışını yönetmekte ne kadar önemli olduğunu biliriz. İster iyi ve detaylı bir planlayıcı olun ister basit ve sade planlamalar yapan biri, plan yapmak size iyi gelir ve kafanızdaki o dağınıklık ve telaşı atmanıza yardımcı olur.


40452c68b9c6d9ea576b3f85f2a75b00


Peki neleri planlıyoruz? Bir ayımızı,bir haftamızı ve bir günümüzü ya da izleyebileceğimiz dizileri, filmleri,belgeselleri veya okumak istediğimiz kitapları ve sırasını belki de sınav zamanı çalışacağımız konuları ve günleri. Özellikle öğrenciysek aylık harcamalarımızı da planlıyor olabiliriz. Haftalık harcamayı aşmamak için belki önceden bir yemek planı yapıp art arda beş gün makarna yazmış bile olabilirsiniz planınıza. Yine bütçenizi zorlamamak adına haftalık alışveriş listesi hazırlıyor da olabilirsiniz. Tüm bu planlama türleri ve burada olmayanlar, sizin stresinizi almak ve sizi düzene koymak içindir.


dfcac7137049843741d5b5e3656af288


Peki bu planları yaptıktan sonra ne olur? Belki yarımız bunlara uymayız, uyamayız! Çünkü tüm bu 'kağıt' üstünde yapılan planlar, hayata uyarlanırken değişim geçirir, geçirmek zorundadır. Ama biz bu değişimlere genellikle kendimizi hazırlamayız ve her şeyin kağıt üstündeki planlamamız gibi olmasını bekleriz. İlk başta da dediğim gibi, hayatı kağıt üstünde yaşayamayız. Örneğin sınav haftanızda tüm final konularını bitireceğinize inanmış ve bunu güzelce planlamış olabilirsiniz ama o hafta ağır bir hastalık geçirip çalışamayabilirsiniz ya da gün içinde 6. Saatten sonrası hangi dersi çalıştığınızı unutacak bir duruma da gelebilirsiniz. Bir başka örnek ise bütçeniz için art arda beş gün makarna yiyebileceğinizi planlamışsınızdır ama üçüncü günün sonunda bu durum sizi epey bunaltmış olabilir ve bir anda kendinizi arkadaşlarınızla salata yerken bulabilirsiniz. Yaptığınız alışveriş listesine marketteyken zor şartlarda muntazam bir şekilde uymuş olsanız da eve geldiğinizde aldığınız o konserve ürünü hiç beğenmemiş olabilir ve boşuna para harcamış olabilirsiniz. Tüm bu planı bozan durumlar oldukça doğal ve olağandır.


Bu olumsuzluklar bizi plan yapmaktan soğutur ama aslında plan yapmak güzeldir ve insanı düzene koyar. Hatırlamamız gereken şey ise planı esnek ve gerçekçi yapıp, süreçte değişime uğramasına izin vermek ve tabi ki hayatı kağıt üstünde yaşayamayacağımızı kendimize hatırlatmak.Özgün İçerik: Bu içerik Öğrenci Kariyeri yazarlarından Saliha Turgut tarafından oluşturulmuştur.


Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.