Öğrenci Kariyeri Banner

Günde 10 Bin Adım Atmanın Ardındaki Büyük Sır Ortaya Çıktı!

Günde 10 Bin Adım Atmanın Ardındaki Büyük Sır Ortaya Çıktı!

Yıllardır herkes tarafından kabul edilen 'günde 10 bin adım atmak sağlığa inanılmaz faydalı' bilgisinin aslında Japonya'da bir pazarlama tekniği olduğu ortaya çıktı.

Daily Mail'in haberine göre; günde 10 bin adım atmanın sağlığa yararlı olduğu hakkında sayısız yazı kaleme alındı ve tartışma konusu oldu. Günümüzde fitness takipçilerinden spor faaliyetleriyle uğraşan birçok kişi kendine 10 bin adım hedefi koyarak ilerliyor. Özel sağlık sigortaları, bunu başaran müşterilere hediye çekleri bile veriyordu.

Adım Sayısı Değil Hız Önemli!

Günde 10 bin adım atmanın sağlığa yararları ya da zararları konusunda net ve kanıtlı bilgi bulunmuyor. 10 bin adım' kuralının 1964 Tokyo Olimpiyat Oyunlarının ardından adımsayar satmaya çalışan bir Japon şirketinin akıllıca bir pazarlama taktiği olduğu belirlendi.

Kampanya, Yamasa'nın Japonca'da kelimenin tam anlamıyla '10.000 adım metre' anlamına gelen Manpo-kei adlı pedometrenin pazarlanmasını barındırıyordu. Rakam üzerinde bilimsel hiçbir kanıt bulunmasa da sayının fazlalığı, uygulanabilirliği ve akılda kalıcılığı bu bilginin günümüze kadar gelmesini sağladı.

Yapılan araştırmalar, adım sayısından ziyade adım hızının sağlıkla daha ilişkili olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmalara göre, yüksek hızda sadece 6 bin 300 adım atmanın insanlarda bunama olasılığını yüzde 57 oranında azalttığını ve hızlı yürümenin kanseri, kalp sağlığını ve erken ölüm riskini azalttığını kanıtladı.

 

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.