Google’ın İnsan Kaynakları Yöneticilerinden En İyi Çalışanları Tutmak İçin 2 Tavsiye

Google’ın İnsan Kaynakları Yöneticilerinden En İyi Çalışanları Tutmak İçin 2 Tavsiye
google_calısanları

Üniversite Öğrencilerine Ek Gelir İmkanı


Günümüz bilgi ekonomisinde büyük şirketlerin en değerli varlıkları gerçekten “yetenekli çalışanlar” oluyor. Bu şirketler için yetenekli çalışanlarını kaybetmek demek ise gerçekten çok pahalıya mal olabiliyor.

Google’ın insan kaynakları kıdemli başkan yardımcısı Laszlo Bock, bir çok şirketin, en değerli çalışanlarını şirkette nasıl tutabileceğini bilmediğini söylüyor. Yeni kitabında da bu konuda oldukça önemli bilgiler paylaşıyor.

Bock, Google’ın ilk 100 çalışanının 3’te 1’inin IPO sonrası milyoner oldukları halde hala şirkette çalışmaya devam ettiklerini belirtiyor. Diyor ki, “insanlar para için bir şirkette kalmaz”. Laszlo Bock’a göre insanlar aşağıdaki 2 nedenden dolayı şirkette kalmaya devam ederler:

1- Beraber çalıştıkları insanların kalitesi

İşe alımın bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Google’da bir işer alım sürecinde her çalışan için yüksek standartlar ve şartlar mevcuttur. Bu şartların yanı sıra işe başvuran kişi bir asistan olsun, üst düzey mühendis olsun hiç farketmez bu kişiler potansiyel yöneticileri, potansiyel çalışma arkadaşları, Google işe alım komitesi ve en sonunda da Larry Page tarafından incelenir ve öyle işe alım süreci tamamlanır.

Yani genel çalışan kalitesi düşerse iyi çalışanları elinizde tutamazsınız.

[ad name="Google Adsense"]

2- Çalıştıkları işin anlamlı bir iş olduğunu hissetmelerini sağlayın

İnsanlar, sadece para kazanmaktan daha fazlasını yapmak istiyorlar. Bock’a göre “çalışanlar bir anlam ifade eden şeyler üzerine çalışmak istiyor.”

İnsanlara anlamlı bir şeyler üzerinde çalışma imkanı vermek sadece onları elinizde tutmanızı da sağlamaz, buna ek olarak o çalışanların bireysel performanslarını, proaktif çalışma performanslarını katlamanızı sağlar.

Google’nin çalışanlarına yüksek maaşlar, ikramiyeler, özel gurme yemekler, evlerinde masaj hizmetine kadar bir çok farklı imkan sağladığı herkes tarafından biliniyor. Fakat emin olun bu şeyler oyunu değiştiren asıl etkenler değil. Yukarıdaki iki madde her çalışan için uzun vadede daha önemli bir hale geliyor.

Kaynak: sosyalmedya.co

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.