Girişimciler İçin Ufuk Açıcı 7 Film

Aslında girişimcilik içsel bir olgunun sonucu olsa da bunu geliştirmekte elimizde aslında, eğitimler sayesinde bu içselliği bir beceri haline dönüştürebiliriz. Bu filmlerin hepsi iş dünyasını ve ekonomik düzeni ele alırken, kahramanlarının zorluklar karşısında yılmayan, engelleri aşmak için inançla çabalayan güçlü yapıları dikkat çekiyor.

The Social Network (Sosyal Ağ)
05

2003 yılında bir akşam, Harvard Üniversitesi öğrencisi ve bilgisayar programcısı Mark Zuckerberg (Facebook'un kurucusu), bilgisayarının başına oturur ve yeni bir fikir üzerinde çalışmaya başlar, kısa süre sonra global düzeyde bir sosyal ağ oluşturacak ve iletişimde devrim yaratacaktır. Ancak başarı bu genç girişimciyi kişisel ve yasal karmaşalara sürükler. 2010 yapımı olan bu film girişimcilere esin kaynağı olmakla birlikte 2010 yılında bir çok ödüle aday olarak gösterilmiş ve yılın en iyi drama filmi ödülünü almlştır. The Social Network uzun yıllar boyunca girişimcilik ve başarı ruhunu en iyi yansıtan filmlerden biri olmaya devam edicek gibi gözükmektedir.
Yapım: 2010 ABD
Süre: 121 dk

Thank You For Smoking (Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler)
06
Dünyanın en tanınmış tütün ve sigara firmalarından birinde çalışan Nick Naylor, söz konusu iş olduğunda son derece titiz ve başarılı birisidir. Naylor, şirketin prestijini korumak için hem sigara imalatçılarının hem de sigara bağımlılığı olan insanların haklarını koruyan bir sözcüdür. Ancak sigaranın öldürücü etkilerini bilmeyen tek bir kişinin bile olmadığı bu dünyada bu mücadeleyi sürdürmek oldukça zordur. Sigaranın prestijini kurtarmak için önemli bir kampanya başlatan Naylor, kendisini amansız bir savaşın ortasında bulur.

Film girişimciliğinin bir parçası olan pazarlama üzerinden yola çıkmaktadır, aynı zamanda son yıllarda Amerika'da çıkan en iyi komedilerden biri olarak görülmektedir.
Yapım: 2005 ABD
Süre: 92 dk

The Pursuit of Happiness (Umudunu Kaybetme)
07

Chris Gardner’ın gerçek hikayesinin Will Smith tarafından canlandırıldığı film en zor zamanlarda bile umudunu kaybetmeyerek, hayallerinin peşinden koşmanın mümkün olduğunu gösteren ve girişimciler için önemli motivasyon kaynağı olan filmlerden biridir.
Yapım: 2006 ABD
Süre: 117

Flash of Genius (Zeka Pırıltısı)
08

Gerçek bir hikayeyi anlatan film otomobil üreticilerinin yağmurda araba kullanmayı kolaylaştırıcak çözümü aramaları ve bu çözümde Robert Kearns'ın siliceği bulmasıyla gelmektedir. Hayalleri olan Kearns bu buluşuyla zengin olabiliceğini farkeder tabi bunda Ford firmasının payı büyüktür. Ancak işler beklenildiği gibi gitmez ve Kearns bir cok adaletsizlikle karşı karşıya kalır mücadeleyi ve girişimcilik ruhunu aktaran bu film bize azimle her şeyin mümkün olabileceğini göstermektedir.
Yapım: 2008 ABD
Süre:119 dk

Something Ventured
09

Apple, Intel, Genentech, Tandem, Atari gibi şirketlerle calışan yatırımcıların hikayelerini konu edinen yapıt bir film olmaktan çok belgesel tadındadır fakat girişimciliğin olmazsa olmazı yatırımları bize farklı bir bakış açısıyla göstermesi izlemenmeye değer olduğunun kanıtıdır.
Yapım: 2011 ABD
Süre: 85 dk

Somm
10

4 arkadaşın Dünyanın en zor sınavlarından biri olan Şarap uzmanlık sınavına hazırlanırken yaşadığı mücadele ruhunu bizlere aktaran film, imkansız dediklerimizin nasıl olduğunu, ne olursa olsun hayallerimizden vazgeçmememiz gerektiğini gösteren ilham verici bir yapıttır.
Yapım: 2012 ABD
Süre: 97 dk

The Director: An Evolution in Three Acts
11

İtalyan moda tasarımcısı ve dünyanın en ünlü markalarından olan Gucci'nin kreatif direktörünün kariyerini izlerken bir marka nasıl yaratılır sorularının cevaplarını buluyoruz.
Yapım: 2013 ABD
Süre: 85 dk

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.