Fulbright Yüksek Lisans ve Doktora Bursları!

Fulbright programı, ABD'de okumak isteyen öğrenciler için karşılıksız burs verilmesini sağlayan ve öğrencilerin ABD'deki okul ücretlerini, geçim masraflarını, sağlık sigortasını karşılayan, ayrıca öğrencinin gidiş-geliş yol masrafını karşılayan bir komisyon ve bu komisyonun sağladığı burstur. Sunduğu 2 yıllık yurtdışında eğitim fırsatı ve sağladığı geniş maddi imkanlar ile her yıl üniversiteden mezun olmaya yakın öğrencilerin ve mezunların yoğun ilgisini çekmektedir.

fulbright-association-logo

 

Fulbright bursu yüksek lisans, doktora ve doktora tezi araştırma bursu olarak verilebilmektedir.

Burstan sadece Green Card sahibi olmayan ve ABD vatandaşı olmayan Türk öğrenciler yararlanabilir.

Genel Bilgiler:

  • Burs süresi en fazla 2 yıldır. İlk yıl eğitim bursu için hak kazanan öğrenciler, yıl sonunda akademik başarılarına göre tekrar değerlendirilirler ve ikinci sene için de burs almaya hak kazanabilirler.


Bursun kapsamı:

  • Bir akademik yıl için 50.000 ABD doları’na kadar burs imkanı verilebilmektedir. Eğitim ücreti ve masrafları, kitap masrafları, yerleşme masrafı, aylık yaşam masrafları, sağlık sigortası ve gidiş-dönüş uçak biletleri bursun kapsamı dahilindedir.


Kimler Başvurabilir?

  • 4 yıllık üniversite mezunları veya en geç Temmuz 2018’de mezun olacak olan 3. Ve 4.sınıf öğrencileri başvurabilir.

  • Not ortalaması kriteri, mezun başvuruları için en az 3.00/4.00’tür. Öğrencilerin başvuru yaparken, mezun olana kadar ortalamalarının en az 3.00/4.00 olması gerekmektedir.

  • Amerika’da eğitim vermeye yönelik bir burs olduğu için, başvuru yapan tüm adaylarda akademik düzeyde ileri derecede İngilizce bilgisi aranmaktadır. TOEFL’dan en 75 ve IELTS’ten en az 6 alınması gerekmektedir.

  • İşletme, finans, lojistik, pazarlama gibi alanlarda yüksek lisans başvurusu yapmak için en az 1 yıllık tam zamanlı, fiili iş tecrübesi aranmaktadır.

  • Tıp, diş hekimliği, veterinerlik ve psikoloji alanlarının klinik alt dallarında eğitim görmek isteyenler kabul edilmemektedir.


fulbr_790x445

Sıkça Sorulan Sorular:

  • Burs süresi bitiminde herhangi bir yaptırım var mı?


Bursların karşılığında zorunlu hizmet veya geri ödeme olmamakla beraber, bursiyerin ABD’de öğrenimini tamamladıktan sonra, ABD J-1 Vizesi (Exchange Visitor Visa) kuralı gereği, Türkiye’ye dönme ve iki yıl kalma zorunluluğu vardır.

  • “Bütünleşik Doktora” programlarına başvuru yapılabilir mi?


Alanınızla ilgili bütünleşik doktora programı olması ve genel not ortalamanızın yeterli olduğu sürece, başvurunuzda doktora programını seçerek bütünleşik doktoraya başvurabilirsiniz.

  • Hangi üniversiteye başvuracağıma karar vermiş olmam gerekiyor mu?


Başvuru yapacağınız alan ile ilgili Amerika’daki üniversitelerde bulunan programları ve bu programların daha çok hangi seviyede (yüksek lisans/doktora) olduğunu araştırmanız başvuru yapacağınız alan seçimi ve burs seviyesi konusunda en doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Bu yıl için son başvuru tarihi: 10.04.2017

Amerika’da eğitim görmek için başvurabileceğiniz Fulbright burs programı hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz.

KAYNAK

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.