Öğrenci Kariyeri Banner

En Çok CEO Çıkan 10 Üniversite Açıklandı!

En Çok CEO Çıkan 10 Üniversite Açıklandı!

Türkiye’nin en büyük üst düzey yönetici araştırma şirketlerinden biri olan Data Expert, en çok CEO’nun çıktığı üniversiteleri açıkladı. Türkiye’deki 5 bin 700 üst düzey yöneticinin mezun olduğu üniversiteler sıralamasında ilk üçte Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bulunuyor. 

Data Expert’in 5 bin 700 üst düzey yönetici üzerinde yaptığı araştırma sonucuna göre, Türkiye’deki üst düzey yöneticilerin yüzde 16.5’ini mezun eden Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) listede ilk sırada yer alıyor. ODTÜ’yü yüzde 15 oranla Boğaziçi Üniversitesi ve yüzde 11 oranla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) takip ediyor.

Üst Düzey Yöneticilerin Yarısı Mühendis!

ODTÜ ve İTÜ, özellikle mühendislik alanında verdikleri mezunlarla Türk iş dünyasına katkıda bulunurken; Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının başarısıyla öne çıkıyor.

Anket sonuçları değerlendiren Data Expert Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Altunkaya, listede 4’üncü ve 5’inci sırayı paylaşan Marmara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin başarılarını, köklü eğitim geleneğine ve her sene çok sayıda mezun vermelerine bağlıyor.

Marmara Üniversitesi özellikle iletişim ve ekonomi ile iktisat alanında verdiği mezunlarla dikkat çekiyor. Data Expert’in yaptığı çalışmaya göre mühendislik fakültesi mezunları şirketlerin yönetiminde her alanda bulunabiliyor. Üst düzey koltuklarda oturan yöneticilerin yüzde 50’si ise mühendis.

İşte En Çok CEO Çıkan 10 Üniversite:

1- ODTÜ (Yüzde 16.5)


2- Boğaziçi Üniversitesi (Yüzde 15)


3- İTÜ (Yüzde 11)


4- Marmara Üniversitesi (Yüzde 9.4)


5- İstanbul Üniversitesi (Yüzde 9.2)


6- Galatasaray Üniversitesi (Yüzde 9)


7- Hacettepe Üniversitesi (Yüzde 8)


8- Yıldız Teknik Üniversitesi (Yüzde 7)


9- Koç Üniversitesi (Yüzde 5.2)


10- Bilkent Üniversitesi (Yüzde 4.5)

 

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Tuğba Duman..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.