Öğrenci Kariyeri Banner

Einstein’ın İcat Ettiğini Büyük İhtimalle Bilmediğiniz 4 Şey

Einstein’ın İcat Ettiğini Büyük İhtimalle Bilmediğiniz 4 Şey
Einstein çoğunlukla, fizik bilimine sunduğu, evrene bakış açımızı değiştiren büyük katkıları ile biliniyor ve ayrıca başka şeyler yapmak için de zaman bulmuştur.

Bir kitap kulübü kurdu, keman çalıyordu ve arşivlerinden bir kısmını bağışladığı Kudüs'teki İbrani Üniversitesi'ni kurdu. Ayrıca ezoterik bilimsel teorilerle ilgisi olmayan bir dizi icat yaptı ve ayrıca bunların arasında bir de bluz var ve İsviçre patent bürosunda çalıştığı yıllarda, buluşları için yaklaşık 50 tasarım patenti aldı.

İşte Einstein'ın icat ettiği birkaç şey:

1) Genişletilebilir takım elbise:

einsteinin-icat-ettigini-1-m

Hiç kilo aldığınızı ve giysilerinizin artık olmadığını düşündünüz mü? Öyle görünüyor ki, Einstein düşünmüş ve genişleyen bir takım elbise icat etmiş. Bu takımın ceketinin iki set düğmesi var: bir tanesi diyet günleri için, diğeri ise pizza ve çörek günleri için. Ayrıca yan taraflarında genişleyebilen, bazı garip kol oyukları var. Modadan kaçınan bir adam için bu beklenmedik bir buluş. Kendisinin söylediği gibi:

"Evreni, genişleyen bir şey olarak kabul ettikten sonra, örgülü çizgileri giymek kolay geliyor.”

2) Ses Kaydedici


einsteinin-icat-ettigini-2-m

1930'lu yıllarda radyo ve filmler rağbetteydi. Einstein, fildişi kulesinde dünyadan izole bir bilim insanı değildi - filmlere düşkündü ve hatta İngiliz aktör Charlie Chaplin'le dostluk kurdu. Belki de bu yüzden, bu bilim insanının, sesi kaydetmek için bir cihaz düşünmesi şaşırtıcı değildir.

Elektromanyetik cihaz üretmeyi bilen biriyseniz, bu elektromanyetik ses üretme cihazı görünüşte oldukça basitti. Alman mühendis Rudolf Goldschmidt ile benzer cihazlar üretmeye devam ettiler.

einsteinin-icat-ettigini-3-m

3) Kendinden Ayarlı Kamera

einsteinin-icat-ettigini-4-m

Otomatik olarak ayarladığı ışık miktarına dayanan bir kamera fikrini ortaya attı. Einstein, Alman mucit Gustav Bucky ile bu alanda iş birliği yaptı ve Bucky, otomatik ayarlama yapan çok sayıda kameraya patent verdi.

Kodak, patentini verdikten beş yıl sonra, kendi elle ayarlanan fotoğraf makinesi "elektrikli göz"ü piyasaya sundu. Einstein'ın kamerasını tanımlamak için kullandığı terim aynıydı (iki cihaz farklı tasarlanmış olsalar da).

4) Einstein-Szilard Buzdolabı

einsteinin-icat-ettigini-5-m

Einstein, toksik dumanları sızdıran ve Almanya'daki bazı insanların ölümüne neden olan buzdolabını duyduktan sonra, yeni, daha güvenli bir buzdolabı icat etmeye karar verdi. Öğrencisi Leo Szilard ile birlikte, sabit bir basınçta çalışan, hareketli herhangi bir parçası olmayan, bir şekilde toksik duman riskini ortadan kaldıran bir buzdolabı yapmak için bir araya geldi. İkili, tasarım için 45 farklı patent aldı.

Bu buzdolabının, içini soğuk tutması için dışarıdan ısınması gerekiyordu. Bu da, güneş ısıtmalı buzdolabı yapılabilir mi, sorusunu akla getiriyor.

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.