Öğrenci Kariyeri Banner

Dünyayı Değiştiren Garaj Çocukları

Dünyayı Değiştiren Garaj Çocukları
Büyük girişimler, büyük adımlar küçücük garajlarda gerçekleştiğini söylesek neler düşünürdünüz? Youtube, Facebook, Google gibi hayatımızın odak noktasında olan bu girişimlerin kurucuları garaj çocukları olarak adlandırılmaktadır. Garaj çocukları kimlermiş onları yakından tanıyalım. En bilinen garaj çocuğu;

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg

f8-facebook-mark-zuckerberg-0112_790x445

Genç yaşında büyük bir ivme yaşayıp, sosyal bir platform kuran ve başarıları ile tanınan girişimci. Başarılı bir eğitim hayatı ile beraber Harvard Üniversitesine girdi. İlk internet sitesini okulun en güzel ve yakışıklı öğrencilerinin seçildiği Facemash'i kurdu. Bu siteye gereken fotoğrafları almak için üniversitenin veri tabanına girdi ve bunun sonucunda okuldan atıldı. Bundan sonra 2004 yılında Facebook'u kurarak kısa sürede büyük bir üne kavuştu.

Youtube'un dahileri Chad Hurley, Javid Karım, Steve Chen

aqdfrghj_790x445

20005 yılında 3 arkadaş tarafından kurulan Youtube'da bir garaj çocukları efsanesidir. Paypal adlı şirkette çalışmakta olan bu arkadaşlar, garaj ofisinde yaptıkları bir partide çektikleri fotoğrafları ve videoları paylaşmak isterler. Ama dosyaların büyüklüğünden dolayı sorun yaşayınca, el ele verip platformu kurdular. Ve yine çok kısa bir süre içinde milyar dolarlık bir sermayeye ulaştılar.

Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin

methode%2-11e7-8c3c-cb45202c3d59_790x445

Dünyanın en çok tıklanan arama motoru olan Google'ın kurucuları da birer garaj çocukları. 1998 yılında kurulan, 2004 yılında halka arz edilen bu yazılım dünya çapında büyük bir kitleye sahip. Üniversitede öğrenci olan iki arkadaş, bilgisayar alıp arama motoru oluşturmak için çabaladılar. Daha çok veri depolamak için çalıştılar ve başardılar. Şu an büyük bir veri deposu olarak milyar dolarlara sahipler.

Apple kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak

3985114086_2019473057_o_790x445

Jobs ve lise arkadaşı Wozniak, Jobs'ların garajında ilk deneyimleri olan Apple Computer Co. yu 1976 yılında kurdular. İlk bilgisayarlarında çok büyük bir başarıya ulaşmasalar bile gelecek yıllarda piyasada yerini sağlamlaştırmışlar. Büyük başarılar elde etmişlerdir. Daha sonra Jobs Apple' dan kovulunca Next Computeri kurar. Bununla beraber Pixar' a bağlı ilk bilgisayar animasyon filmini Oyuncak Hikayesini halka tanıtırlar. Ve en sonunda ilk başladığı yer olan Apple'a geri dönen Jobs kocaman bir teknoloji devinin içinde yer aldı.

Yahoo! Kurucuları Jerry Yang ve David Filo

c4fd0e1ab0f15b48756a45bd5d586359şlkj_790x445

Stanford Üniversitesi'nde öğrenim gören 2 arkadaş çalışmalarına arama motoru olarak başladılar. Daha sonra e-posta hizmetiyle beraber Messenger hizmetini kullanarak en çok ziyaret edilen 4. Site oldular. Hotjobs adı ile de iş arayanlara kolaylık sağlayan bir portal da garaj çocukları tarafından kurulmuştur.

Özgün İçerik: Sevil Gödek

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.