Öğrenci Kariyeri Banner

Dünyanın İlk Yapay Zeka Radyo İstasyonu Duyuruldu!

Dünyanın İlk Yapay Zeka Radyo İstasyonu Duyuruldu!

Giderek hayatımızda daha az yer kaplayan radyo, birkaç yıl içerisinde tamamen yapay zekaya dönüşebilir. Futuri, radyoların hem radyo programlarını hem de internetteki varlığını yapay zekâya emanet eden teknolojisini duyurdu.

Derin öğrenme yöntemiyle eğitilen GPT-3 dil modeli, çıktığı gibi en popüler yapay zekâ aracı haline gelen sohbet robotu ChatGPT gibi yapay zekâların da çıkışına yol açtı.

Bu model, pek çoğumuzun tahmin edemeyeceği bir yerde de karşımıza çıktı. Virgin Radio ve daha pek çok büyük yayıncıyla yazılım hizmeti konusunda iş birliği yapan Futuri, radyoların tamamen yapay zekâ tarafından yürütülmesini sağlayan teknolojisini açıkladı. RadioGPT adıyla çıkış yapan radyo, dinleyicilerine sunacağı içerikleri kendisi keşfediyor ve kullanıcılara sunuyor.

Trend Olan Başlıkları Belirtiyor!

RadioGPT, TopicPulse teknolojisi ile Facebook, Twitter, Instagram ve 250 binden fazla haber ve bilgi kaynağını tarıyor, trend olan başlıkları belirliyor. Ardından bu başlıklar üzerine GPT-3 ile bir metin oluşturuluyor ve bu metin, yapay zekâ tarafından üretilen ses ile dinleyicilere okunuyor.

RadioGPT'nin, birden fazla istasyonda kullanılacağı belirtildi. Yapay zekâ, isteyen radyo istasyonları tarafından kullanılabilecek. Üstelik istasyonlar, yapay zekânın üreteceği programların tek, iki veya üç kişilik sunucularla yapılıp yapılmayacağını bile belirleyebilecek.

RadioGPT, radyo sunumunun yanı sıra sosyal medya paylaşımları, blog yazıları ve diğer yazılı içerikleri de hazırlayabiliyor. Hatta TopicPulse Instant Video, trend olan bir konu başlığına dair sosyal medyada paylaşılmak üzere video bile üretebiliyor. RadioGPT’nin beta sürümü, şimdiden Alpha Media ve Rogers Sports & Media yayıncıları tarafından kullanılmaya başladı.

Kaynak


Merve Akbağ

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Merve Akbağ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.