Öğrenci Kariyeri Banner

Dünya'da Bir İlk: Güneş Yolu Projesi

Dünya'da Bir İlk: Güneş Yolu Projesi
2016 yılında Fransa Çevre Bakanlığı daha önce benzeri görülmemiş bir projeye başlandığını açıklamıştı. Yetkililer otomobil yollarına fotovoltaik paneller döşeyerek, sokak lambalarının enerjisinin bu panellerden karşılanabileceğini söylediler. Güneş yolu fikri 2006 yılında Julie Brusaw tarafından ortaya atılmıştı. Ancak, Brusaw tarafından kurulan şirket genellikle yaya yolları için paneller geliştirdi.

Aralık 2016 tarihinde Fransa’nın Normandiya bölgesinde Wattway adındaki güneş panelli yol açıldı. Bu projede 1 kilometre yol için 5.2 Milyon USD harcandı ve 2880 güneş paneli döşendi. Bu güneş panelleri toplamda 3000 metrekarelik alan kaplamaktadır. Fransa Çevre Bakanı, gelecek 5 yıl içerisinde yaklaşık 1000 km güneş panelli yol yapılması planlandığını söylemişti.

Ancak panelli yol için seçilen bölge tartışmalara sebep oldu. Çünkü panellerin bulunduğu Caen şehri çok güneş alan bir bölge değildir. Yılda sadece 44 gün yüksek güneş ışığı alır, geri kalan dönemlerde ise hava genellikle bulutludur. Hatta projenin açılış gününde bile hava güneşli değildi. Bununla birlikte sonbahar ve kış aylarında görülen sağanak yağışlar ve fırtınalar projeyi kötü etkilemiştir.

Wattway

Başlangıçta sadece sokak lambalarının enerjilendirilmesi planlanırken, proje ilerledikçe hedefler değişti. Güneş panelli yolun yılda 150 bin kWh elektrik enerjisi üretmesi bekleniyordu. Bu enerji, 5000 insanın günlük enerji ihtiyacını karşılayabilecek bir değerdir. Ancak gerçekte bu değerlere ulaşılamadı. 2018 yılında yolun ürettiği elektrik enerjisi 80 bin kWh iken, 2019 yılında 40 bin kWh değerinin altında kalmıştır.

Projenin başka sorunları da bulunmaktadır. Bu projede kullanılan güneş panellerinin üstünden her gün yüzlerce araç geçeceğinden güneş panellerinin güçlendirilmesi gerekmekteydi. Bu paneller, içinde reçine bulunan silikon katmanları ile güçlendirilmiştir. Panellerin üreticisi olan Colas şirketi 2016 yılında yaptığı açıklamada, panellerin tüm trafik koşullarına dayanabileceğini belirtmiştir. Ancak bu konuda da hesaplar tutmadı. Güneş panelleri zaman içinde soyularak araçların tekerleklerine kıymık gibi batmaya başladı. Bu nedenle yolun hız limiti 70 km/h seviyesine düşürüldü.

Bununla birlikte panellerde çatlaklar ve delikler oluşmaya başladı. Mayıs 2018 tarihinde, yolun toplamda 90 metrelik kısmındaki paneller kullanılamaz hale geldi. Bu da yaklaşık 470 bin USD’lik kayıp anlamına gelmektedir. Güneş panelli yol, tarım arazilerinin de bulunduğu bir bölgeye kurulmuştu. Mühendisler bu bölgedeki traktörlerin ve tarım araçlarının, panellerin çabuk eskimesinde etkili olduğunu belirttiler.

güneş paneli

Yapılan hesapların gerçekle örtüşmemesi, bölgenin yanlış seçilmesi ve karşılaşılan sorunlar nedeniyle dünyanın ilk güneş panelli yolu iptal edilme noktasına geldi. Wattway’in proje sorumlusu Etienne Gaudin, projenin uzun mesafeler için henüz yeterince olgun olmadığını belirtti. Şirketin ise otobüs duraklarının aydınlatılması ya da güvenlik kameralarının enerjilendirilmesi gibi daha küçük uygulamalara yöneleceğini söyledi.

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.