Öğrenci Kariyeri Banner

Daha İyi Bir Liderlik İçin 7 Duygusal Zeka İpucu

Daha İyi Bir Liderlik İçin 7 Duygusal Zeka İpucu
Bugünlerde çokça tartışılsa da, genellikle işyerlerinde duygusal zeka örnekleri fazla görülmemektedir. Duyguları (hem siz hem de başkalarının) tespit edip yönetebilmek, ilişkileri daha iyi yönetmenize yardımcı olur. Kendi duygularınızı izlemek için zor bir süreç olabilir, ancak bu çalışma daha mutlu ve daha başarılı yaşamanızı sağlayabilir.

Duygusal olarak akıllı olabilmek için, kendinizi iyi tanıyor olmanız gerekir. Örneğin, bazı liderler kendilerine aşırı güven duyuyor olabilirler. Gerçek özgüven ve sahte olan arasında büyük fark vardır. Sizinle birlikte çalışan insanlar farkı bilinçsizce hissedebilirler. Gerçekten kendinize güvendiğinizde daha başarılı olursunuz. Bunun nedeni, duygularınızı anlamak ve onları nasıl yönetebileceğinizi bilmekle ilgilidir. Duyguları anlamak oldukça basit gibi görünüyor olabilir ancak aslında insanları anlamak için uzun bir zamanın harcanılmasıdır.

e8bc3f5d-2d84-4198-b80d-4391ee41bfbc

Yönetim materyali

Duygusal olarak akıllı olan bir kişi esnektir ve baskı altında sakin kalabilir Duygusal açıdan dengeli bir lider, sıkıntıyı kontrol altında tutar ve çevresindekilere yayılmasına izin vermez. Böyle liderler, yol boyunca ne tür darbeler, alırlarsa alsınlar uzun vadeli hedefler üzerinde durmaya meyillidir.

Duygusal zeka; hem duygusal hem de bilişsel empati gerektirir. Başkalarının duygularını ve bakış açılarını gerçekten anlamanızı sağlar. Birisinin nasıl hissettiğini görünce daha iyi iletişim kurmanızı sağlar.

Duygusal zeka hem doğuştan gelen bir özellik hem de öğrenilmiş bir yetenektir. En zayıf olduğunuz ve günlük olarak iyileştirmeye çalışmakta olduğunuz alanları aşağıda saydığımız alanlardan seçin. Yalnız çalışmaktan hoşlanıyorsanız, daha fazla duygusal zekaya erişmek için kendinizi zorlamanız gerekebilir. Başlamak için şu yedi ipucunu deneyebilirsiniz:

1. Kendinizden daha yüksek duygusal zekaya sahip olan kişiler ile kendinizi çevreleyin.

ede944d3-aba4-4033-ba5a-7b0dc5b6ecf0

Çevrenizde böyle kişiler olduğunda onlardan öğrenebileceğiniz çok şey var demektir.

2. Daha fazla okuyun.

rtret

Bu size ilginç gelebilir. Özellikle duygusal zekayı artırmak için tasarlanan kitapları okumak çok işinize yarar.

3. Aktif dinlemeye yönelik pratikler yapın.

active-listening

İnsanlar, dinlemekten çok konuşmayı sever. Bilinçli bir şekilde dinlemek ise sabır ister. Birisi konuşurken kendinizi durdurmanız ve dinlemeye odaklanmanız gerekir. Bunu öğrenmek zaman alır. Aktif dinlemeyi öğrenmek ise size şefkat ve empatiyi katar.

4. Hatalarınızdan ders alın.

AAEAAQAAAAAAAAZUAAAAJDZhYWE5MDQ3LWE4M2MtNDhkNy05ZTViLTlmOWE1OGYyNjY2Yg

Sık sık duyarız, hatalarımızı kabul etmeyi öğrenmemizin gerekliliğini ve onlardan ders almamız gerektiğini… Bu beceriyi inşa etmenin bir yolu; geçmiş hataları bir yere yazmak ve neyin yanlış gittiğini ve ne öğrenebildiğinizi tam olarak saptamaktan geçer. Bunları gözlemlemek için zaman ayırmazsanız, hataları tekrarlamaya devam edersiniz.

5. Boş vakitlerinizi akıllıca değerlendirin.

digitization-masterstroke-to-checkmate-all-the-patient-enrollment-challenges-in-clinical-trials-cygnet-infotech

Duygusal zekayı arttırmak için gerçekten zevk duyduğunuz etkinlikleri bulun. Bir satranç kulübü, meditasyon grubu, yoga veya kitap kulübü olabilir. Ayrıca çok fazla TV izlemekten kaçının.

6. Yaşam boyu öğrenmeyi benimseyin.

sh4_ep407_d3_kw_0187_edtv

Öğrenmenin yaşam boyu olduğunu unutmamak gerekir. Öğrenmek istediğiniz konuya karar verdikten sonra internet üzerinden eğitimlere ulaşabileceğiniz gibi kurslara da gidebilirsiniz.

7. Bir terapiste gidin.

therapy_2681536binpatient-to-outpatient-transition

Zihinsel ve duygusal sağlık, fiziksel sağlığınız ile yakından bağlıdır. Bu yüzden terapistler çok değerlidir, çünkü bizlere, hayatlarımız hakkında rahatça konuşmamızı sağlayan bir ortam yaratırlar.

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.