Öğrenci Kariyeri Banner

Carnegie Mellon Üniversitesi'nde Göz Teması İle Telefonlarla Etkileşim Kuruldu!

Carnegie Mellon Üniversitesi'nde Göz Teması İle Telefonlarla Etkileşim Kuruldu!

Carnegie Mellon Üniversitesi'nin yaptığı bir deneyde kişiler, göz teması ile telefonlarla etkileşim kurdu! 

Akıllı telefonların ekran büyüklüğünün nasıl olması gerektiği tartışılırken ABD'de Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yapılan deney konuya farklı bir bakış açısı getirdi.

Bazı kullanıcıların telefon ekranının kontrolünü ele almak için küçük olmasını düşünüyor. Diğerleri ise geniş bir görünüm için ekranın büyük olması gerektiğini savunuyor.

Büyük ekranlı telefon kullanma sorunu olarak hakimiyet kurmak zor olabiliyor. Cernegio Mellon Üniversitesi, ise bu sorunun çözümü için bir deney yaptı. Erişilebilirlik açısından yapılan deneyde akıllı telefonların ve kullanıcıların göz temasıyla iletişim kurmasını için çalışma yaptı. 

Göz Teması İle Bildirimleri Açtılar

Carnegie Mellon Üniversitesi Bilgisayar Bölümü’nde bir ekip, telefonla etkileşim kurmak için doğal bir mekanizma olup olmayacağını merak etti. Bu meraktan yola çıkarak deney yapan araştırma ekibi, telefon ve kişilerin etkileşim kurması için göz teması üzerinde çalışmaya karar verdi.

Başarılı olan deneyde; kişiler bildirimleri seçip açtı, önceki uygulamalara döndü hatta fotoğraflar arasında geçiş yaptı.

Etkileşimler; kişilerin sağa sola sallanma, yüzünü uzaklaştırıp yakınlaştırma hareketiyle eşleştirildi. Bu deney, daha önce yapılan çalışmalar arasında en başarılısı oldu.

Ekip, kişilerin her hareketinde cihazın eşleştirilmiş hareket etmeyeceğini tahmin etmişti.

Ek olarak sensörler, etkileşim kurduktan sonra devreye girerek önemli komutlar için onay aldı.

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.