Burslara Zam ve Öğrenciler İçin Pasaport Ücreti Yok!

davutoglu_burs

[ad#HTML-2]

Başbakan Davutoğlu, hükümetin eylem planını açıklıyor. Davutoğlu, bugün imzalanan kararla lisans öğrencilerinin aldığı burs ve kredi miktarının 350 liradan 400 liraya çıkarıldığını duyurdu.

Başbakan Davutoğlu, "Bir haftayı beklemeden, bugün imzalanan kararla lisans öğrencilerinin aldığı 350 Türk lirası burs ve kredi miktarını bugünden itibaren 400 Türk lirasına çıkardığımızın müjdesini veriyorum" dedi.


YURTDIŞINDA YAŞAYANLARIN ASKERLİK BEDELLERİDavutoğlu, yurtdışında yaşayan vatandaşların askerlik bedellerinde de indirime gidildiğine işaret etti ve şöyle dedi:


"Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın askerlik bedelini 6 bin Euro'dan bin Euro'ya düşürüyoruz."


İLK KEZ İŞ BULANLARIN 1 YILLIK DEVLETTENDavutoğlu,"İlk kez iş bulan her gencimizin bir yıl boyunca ücretini devlet ödeyecek. İlk 3 ay içinde yapacağımız düzenlemeyle gençlerimizin ilk yıl maaşı bizden” diye konuştu.


[ad name="Google Adsense"]


KAMUDA 'ASIL İŞİ YAPAN' TAŞERON İŞÇİLER KADROYA ALINACAKBaşbakan Davutoğlu'nun açıkladığı reformlar milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiriyor.

3 ay içinde yapılacak reform paketi içinde en dikkat çeken başlıklardan birini 'kıdem tazminatı' ile esnek çalışma oluşturdu.

Buna göre kamu yönetimi ve şeffaflık paketi çerçevesinde;


- İmar değişikliklerinden sağlanan ranttan vergi alınması için düzenleme yapılacak.


- Çalışma hayatına esneklik sağlayacak düzenlemeler yapılacak.


- Özel istihdam büroları faaliyetleri geçici iş ilişkisini de içine alacak şekilde genişletilecek.


- Kıdem tazminatı düzenlemesi, ilgili taraflarla istişare içinde yapılacak.


- Kamuda 'asıl işi yapan taşeron işçiler' kadroya alınacak.


Hükümet programına göre;


- Gençlerin Genel sağlık sigortası prim borcu sıfırlanacak.


- Lise veya üniversite mezunlarının GSS primleri, 2 yıl süreyle, gelir testi yapılmasına gerek kalmaksızın, devlet tarafından ödenecek.


ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLERE PASAPORT HARCI YOKBaşbakan Davutoğlu, "Öğrenim gören gençlerimizin pasaport harcını kaldırıyoruz. Öğrenim gören gençlerimiz pasaport alırken harç ödemeyecekler” diye devam etti.


YEM VE GÜBREDE KDV KALKIYORBaşbakan, "Yemde ve gübrede KDV'yi tamamen kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek veriyoruz. Kırsal kalkınma desteklerinin 81 ile yaygınlaştırılmasını sağlamaya yönelik programlar hazırlıyoruz” dedi.


KİMLİKLER ELEKTRONİK OLACAKBaşbakan, elektronik TC kartı dağıtımına başlanacağını da ifade etti.


ROMAN VATANDAŞLAR İÇİN ÇALIŞMALAR Başbakan Davutoğlu, "Darbe dönemlerinden kalan mevzuat gözden geçirilerek anti demokratik hükümler kaldırılacak. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasal düzenlemeler hayata geçirilecek. Geleneksel irfan merkezleri ve Cemevlerine hukuki statü tanınacak. Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne yönelik daha önce atılmış adımlar değerlendirilerek yeni çalışmalar yapılacak" diye devam etti.


ÖĞRETMEN AKADEMİSİ KURULACAKDavutoğlu,"Öğretmen akademisi kurulacak. Öğretmenlerimizin bu akademilerde meslek içinde kendilerini geliştirmeleri için onlara her türlü imkan sunulacak. Okul bazlı bütçe yönetimine geçilecek. Kaynakları, öğrenciye, okula ve yerele özgü farklılıkları dikkate alacak şekilde kapsayıcı ve eşitlikçi şekilde kullanacağız" dedi.


64.hükümetin 2016 Eylem Planı'na göre;-Yoksul ailelere belirli miktarda ücretsiz internet erişimi sağlanacak.


-  Kentsel dönüşüm şartıyla izinsiz yapılara elektrik ve su bağlanacak.


- Türk tarihinin önemli şahsiyet ve olayları ile masal kahramanlarının dizi, çizgi film ile tanıtılmalarını; bilgisayar ve animasyon yapılmasına devlet desteği sağlanacak.


- Küçük esnafın yıllık 40 bin liraya kadar olan gelirinden vergi alınmayacak.


İŞ KURAN GENCE 3 YIL VERGİ MUAFİYETİ- İş kuran gençlerden ilk 3 yıl boyunca vergi alınmayacak.


- Öğrenim gören gençlerden pasaport harcı alınmayacak.


Kaynak: Hürriyet
Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.