Öğrenci Kariyeri Banner

Bi'Komşu Platformu: Ben Tokum Komşum Tok

Bi'Komşu Platformu: Ben Tokum Komşum Tok
Covid-19 salgını nedeniyle kendimizi evlerimizde karantinaya alıp sosyal izolasyonu en üst seviyeye çıkarmaya çalıştığımız şu günlerde pek çok sektör büyük zarar aldı. Zarar gören sektörlerde çalışan vatandaşlarımız işverenleri tarafından ücretsiz izin almaya zorlandılar hatta işlerinden oldular. Anlaşılacağı üzere zarar gören sadece sektörler değil insanlarımız da oldu. Ülkece yapılacak en iyi şey bir olup bu zor günlerin üstesinden gelmek.

 

bi komşu 2

 

İzmir’de çıkan bu fikir komşuluk dayanışmasının altını çizerek ortaya çıkmış. Kendilerine hiçbir ödeme ve yardım kabul etmeyen bu platformun işleyişi oldukça basit, aylık sabit giderlerinin faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahipleriyle, bu ihtiyaçları onlar adına gidermek isteyen yardımseverleri bir araya getirmek.

Sivil toplum kuruluşları, dernekler, merkezi yönetim ve kurumsal firmalar ne kadar destek kampanyaları başlatsalar da hala yardım eli uzanması gereken çok aile var. Durum böyleyken vatandaşlarımız yardım etmek istiyor ama nereden ve nasıl yapacağını bilemiyor. Aslında herkes kendi etrafındaki insanlara gücü yettiği kadar yardım etse büyük bir çığ büyümeden üstesinden ülkece gelebiliriz.

5e873ee8c9de3d0ec46887d9

Komşuluk etkisini her ne kadar geçmiş yıllardaki gibi göstermese de coğrafyamızın en kadim özelliklerinden biri olduğu için böyle bir platformun halk arasında kendini göstermesi uzun sürmeyecek gibi. Çünkü sistem 13 Nisan’da faaliyete geçti ve şu an 4743 adet fatura ödenmiş. Toplam ödenen fatura tutarı ise 582.380,61 TL.

Platformun işleyişi hakkında detaylı bilgiler şöyle:

  • İhtiyaç sahibi kişiyi çalışma durumuna göre gruplandırılır (çalışan, emekli, işsiz ve öğrenci).

  • Hanede kaç kişinin yaşadığına ve hanenin aylık gelirine bakılır. Bunun yanında cep telefonu numarası üzerinden sistem doğrulaması yapıldığı için gerçek kişi olup olmadığını test ediliyor ki bu sayede anonim kayda izin verilmiyor. Tüm bu bilgilere bakarak bir algoritma oluşturulmuş ve destek olmak isteyen kişiler anlık olarak sistemdeki en acil ihtiyacı olan kişileri görüntüleyip ona göre destek olacağı kişiyi belirleyebiliyor.

  • Limit konusunda ise suistimali önlemek için belli kurallar tanımlanmış. Örneğin bir ihtiyaç sahibi bir ay boyunca en fazla 1000 liralık destek alabiliyor. Faturalar için de limit belirmesi yapılmış. Elektrik 300 lira, doğalgaz 500 lira, su 100 lira, telefon 150 lira, internet 150 lira.

  • Limitler mevsimlere göre dinamik olarak değişkenlik gösterecek şekilde ayarlanmış. Örneğin yaz aylarında su ve elektrik tüketimi daha yoğun olduğu için onların limitleri artırılarak doğalgazın limiti düşürülüyor.

  • Sistem üzerinde herhangi bir para akışı sağlanmıyor hatta işlem ücreti, hizmet bedeli, komisyon adı altında herhangi bir şey de söz konusu değil. Bu girişim tamamen gönüllü olarak kurulmuş ve sosyal iyilik hareketi olarak kurgulanmış.

  • Bu kadar güzel bir platformu ülkemizin bu zor günlerinde kısa bir sürede oluşturan Aykut Hocaoğlu, Berkhan Ağar, Emrecan Durmaz, Ezgi Ezdar Onur, Hasret Kipel ve Işıl Zorlu güzel insanlara teşekkür ediyoruz.


Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.