Öğrenci Kariyeri Banner

Başladın mı?

Başladın mı?
2019’un ilk ayını bitirmek üzereyiz, koskoca 30 gün geçti, geçiyor. Ne çabuk dimi?

Ne oldu yılbaşında alınan kararlara? Başlandı mı ders çalışmaya, su içmeye, spor yapmaya, kitap okumaya? Bunlar alınan en basit kararlardan, ama uygulaması ne kadar zor dimi?

Yeni bir başlangıç yapmak için insanlar hep ay başlarını, pazartesileri bekler. Yılbaşı en güzel bahaneydi ama oda geçti. Eee ne yapacağız, ne zaman değişime başlayacağız?

Bugün!

Belki istediğin şeyler olmadı, belki çok kırıldın çok üzüldün, sürekli başarısız oldun. Hep böyle olacak anlamına mı geliyor? Hayır. Her başarısızlık, her üzüntü, her kayıp insanın yeni umut dolu günleri için aslında temeli oluşturuyor. Bir şeyleri kaybetmeden nasıl kazanmanın hazzını yaşabilirsin ki? Nereye kadar tatmin eder?
Belki de her şeyin yolunda gittiği, inişli çıkışlı ama hep güzel sonuçlar aldığın, tam istediğin gibi bir hayatın var, peki şımaracak mısın? Salacak mısın kendini her şeyim zaten iyi, güzel, böyle devam edeyim diye?
Daha yukarısının olduğunun farkında mısın? Daha çok başarının, daha çok mutluluğun, daha çok sevginin olduğundan..

İsteğin,arzun ne olursa olsun; okul, ders, iş, proje, arkadaşlık, aşk.. Hiçbir zaman imkansız diye bir şey yok, çabala, durmadan çabala. Ama önce gerçekten istiyor musun buna karar ver ve bu senin hayatını nasıl etkileyecek bunu düşün.

feell

Ahmet Şerif İzgören Avucunuzdaki Kelebek kitabının başında beş tane soru soruyor;
Ben kimim?
Ne istiyorum?
Nereye ulaşmaya amaçlıyorum?
Bunu nasıl yapabilirim?
Niçin?

Asıl olay sensin, senin istediklerin, gerekirse saatlerce düşün, sorgula kendini sonra  al eline bir kağıt kalem ve bu soruları kendini kandırmadan cevapla.

Zaman çok hızlı geçiyor, günlerini günü geçirmek için yaşama. Ya yarının yoksa? Fazladan uyuduğun 2 saat mi kurtaracak seni, ya da içine attıkların mı düzeltecek insanlarla aranı? Kendi kendine cevap verdin sanırım.

2019’dan beklentilerim diye bir başlık at ve altına ne istiyorsan sırala.
“ Daha çok su içeceğim! Daha çok kitap okuyacağım! Roma’ya gideceğim! Yeni ortamlara gireceğim!...” gibi sana yapmışsın hissi veren cümleler kur.
Geçmişe takılma artık, geçti ve gitti. İnsan 1 dakika öncesini bile değiştiremiyorken nasıl olurda geride kalan büyük olaylara müdahale edebilir ki? Onlarla yüzleş. Olabiletesi mantığına yatıyorsa oldurmak için çabala ama olmayacağı belliyse kendini kandırma ve olmayacağını kabullen.
Umudunu hiç bir zaman kaybetme, senin içinde istek, arzu, karar olduktan sonra değiştiremeyeceğin, yapamayacağın hiçbir şey yok..
Gücüne inan, yeniliklere açık ol. Daha iyisi için hiçbir zaman durma, devam et!

Özgün İçerik: Sıla Yıldırım

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.