Öğrenci Kariyeri Banner

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümünü Tanıyalım!

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümünü Tanıyalım!
Geçtiğimiz günlerde YGS sınav stresinden yeni kurtulmuş üniversite adayları, sonuçların açıklanmasıyla da birlikte kafalarındaki tercihleri sıralamakta. Durum böyle olunca haliyle bölüm bolluğundan neredeyse ortalıktan geçilmiyor. "Hangi bölümler tercih edilmeli, hangi bölümde daha iyi kendimi geliştirebilirim, hangi bölüm bana daha iyi?" gibi düşünceler tercih döneminde çoğu üniversite adayının kafalarından sürekli geçecek. Bunlara açıklık getirmek adına siz üniversite adaylarına bu yazımda Bankacılık ve Sigortacılık Bölümünden hareketle biraz sigortacılık kavramını biraz da bölüm ile alakalı bilgiler paylaşacağım.

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü önlisans olan iki yıllık bir eğitim gerektirir. Çoğunlukla üniversitelerin MYO dediğimiz Meslek Yüksekokulları adı altında açılan bölümdür. Bankacılık ve Sigortacılık bölümü YGS puan türlerinden YGS-6 ile üniversitelere alım yapmaktadır. Bu bölümü tercih edecek siz değerli üniversite adayları kesinlikle iki yıllık bir bölüm diye şüphe duymasın. Çünkü bankacılık ve sigortacılık hayatımızın her anında var olması gereken bir bölüm. Bu bölümden mezun olduktan sonra kolayca iş bulabilmeniz de mümkün. Her ülke fonlarının yönlendirilmesi ve ekonomik dengelerini sağlamak mecburiyetinde olduğu için bu bölümdeki meslek sahiplerine, yani sigorta çalışanlarına her daim ihtiyaç duyulacaktır. Fakat bu ihtiyaç duyumlarının elbette ki belli birtakım kriterleri mevcut. İşte bankacılık ve sigortacılık bölümünü tercih edecek adaylarda bulunması gereken temel özellikler:

 

 1. Matematik ve Ekonomiye İlgi Duyma

sp-economics-img

Eğer bu bölümü bitirdikten sonra iyi bir sigortacı olabilmek istiyorsanız en başta matematik ve ekonomi gibi dallara ilgi duymak zorundasınız.

 

2. Başkaları ile İyi İletişim Kurabilme

project-comm-big_855x481

Bu bölümden mezun olacak adaylar ileride meslek olarak sigortacılığı yapacağından dolayı başkaları ile iyi iletişim kurabilme yeteneğinin olması çok önemli. Dilinizin gücü, sigorta şirketlerinde sigortayı pazarlıyor oluşunuz... Kısacası ağzınızın hem iyi laf yapması hem de ikna edebilir olması gerekiyor.

 

 3. Dikkatli, Titiz ve Sabırlı Olma

careful_855x481

Dikkatli, titiz ve sabırlı olma konusunda sigortacılığı aslında birçok mesleğe benzetmek mümkün. Örneğin: bir bahçıvan, bir doktor veya bu görselde olduğu gibi bir kuyumcu. Sigortacılık mesleğinde insanlara eksik bir işlem doğrultusunda sigorta yapmamak adına dikkatli olmanız söz konusu. Titiz olmak adına müşterinize karşı özenli, ilgili, hassas olmanız gerekiyor. Tüm sigortalama süreçlerini titizlikle takip etmek, karşınızdaki müşterinin güvenini kazanmak demek. Sabırlı olmak bu meslekte sanırım olmazsa olmazlardan. Çünkü sigorta ettiğiniz neredeyse her müşteri sizden karşılığını hemen görmek isteyecektir. Neticede sizler ileride bir kâğıt parçası satıyor olacaksınız ve insanların kâğıt parçasının bir getirisi olduğunu isteyecektir. Bu konuda müşterilere karşı oldukça sabırlı olmalısınız. Zira karşınızdaki insana karşı sabrınızın olmaması, sizin tökezlemenizi kaçınılmaz kılacaktır.

 

 4. Yeniliklere Açık Olma

new open_855x481 (1)

Bankacılık ve Sigortacılık adayları her zaman için yeniliklere açık olmak zorundadır. Bu bağlamda yurt dışındaki sigorta kuruluşlarının işleyişi, ülke içindeki sigortalardaki birtakım eksiklikler saptanarak bunlara farklı bir bakış açısı adı altında yenilik getirmek ön görülebilir.

 

 5. İleri Görüşlü Olma

Business_plans_foresight_resize_855x481

Bu bölümün en kaçınılmaz özelliklerinden biri de bu olsa gerek. İleri görüşlü olma, sigortacı olacağınız takdirde en olması gerek özellikleriniz arasında. Çünkü iyi bir sigortacının çalıştığı kurum bazında işletmenin nereye doğru gidip gitmediğini, işletmenin pazar payını ön görmek zorunda, yani ileri görüşlü olmak mecburiyetindesiniz.

Mesleğin gerektirdiği olmazsa olmaz özellikler bu şekilde. Fakat bunların dışında bizim ülkemiz açısından sigorta kavramını biraz da değiştirebilmek siz gelecek nesillerin, bu bölümü tercih edecek, bu bölümden mezun olacak adayların elinde.

Örneğin; ülkemizde yaptığımız sigorta şekilleri.

1. En Başta Araç SigortasıBiz Türk insanı olarak her şeyden önce araçlarımızı sigorta etme girişimine koyuluruz. Yani buna kendi canımız bile öncelikli değil. Araçlarımızın önemini kendi benliğimizden önce tutarak kendimizi sigortalatmak yerine ilk onları sigortalatırız. Siz gelecek nesil bunun önüne geçebilmek adına girişimlerinizi yapabilirsiniz.

 

2.  Çocuklarımızı Emanet Etme

make_855x481

Her ne kadar sigortacı algısıyla baktığımızda komşumuza veya bir akrabamıza kendi aracımızı bile emanet etmekte güçlük çekerken, hatta neredeyse hiç etmezken, çocuklarımızı hiç düşünmeden emanet edebiliyoruz. Oysa çocuklar kendi araçlarımızdan daha önemli görülmeli. Yine bunun önüne geçmek de siz bankacılık ve sigortacılık bölümü adaylarının ellerinde.

 

Bunca tanım ve örneklerden hareketle, "Çalışma alanlarım sadece sigorta şirketleriyle kısıtlı." diye düşünmemeniz adına bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunlarının çalışma alanları arasında: Sermaye Piyasası Aracı Kurumları, Kredi Analizi, Uluslararası Denetim Şirketleri, Kamu Finans Kurumları, Leasing Şirketleri, Reasürans Şirketleri gibi şirketler de mevcut.

Son olarak Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü ile ilgili taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.