Öğrenci Kariyeri Banner

Avrupa Birliği, Türkiye'deki Gençlere Ücretsiz Tren Bileti Dağıtacak!

Avrupa Birliği, Türkiye'deki Gençlere Ücretsiz Tren Bileti Dağıtacak!

Avrupa Birliği (AB), üye ülkeler ile Türkiye'nin de aralarında bulunduğu belirli ülkelerden 18 yaşındaki 35 bin gence Avrupa'yı gezebilmeleri için ücretsiz tren biletleri dağıtılacağını duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye dahil birçok ülkeden gençlere ücretsiz tren bileti verileceğini duyurdu.

30 Gün Boyunca Avrupa Ülkelerinde Kullanılabilecek

AB'nin "Erasmus+" programı kapsamındaki DiscoverEU projesi dahilinde 18 yaşındaki gençler, internet üzerinden başvuru yaparak 30 güne kadar geçerli ücretsiz bilet kazanabilecek.

Ücretsiz tren biletleri, AB üyesi ülkelerin ve Erasmus+ programına dahil olan İzlanda, Liechtenstein, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye'nin vatandaşı olan veya bu ülkelerde yasal olarak ikamet eden gençlere dağıtılacak.

Başvuru için 1 Temmuz 2004 ile 30 Haziran 2005 arasında doğan gençlerin youth.europa.eu sayfasındaki kısa sınavda sorulan soruları 29 Mart 2023'e kadar cevaplaması gerekiyor.

Seçilen gençler biletlerini 15 Haziran 2023 ile 30 Eylül 2024 arasında en fazla 30 gün boyunca Avrupa ülkelerinde kullanabilecekler. AB'nin 2018'den beri devam ettirdiği proje kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 200 bin gence ücretsiz tren bileti dağıtıldı.

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.