Öğrenci Kariyeri Banner

Apple'da Hey Siri Dönemi Sona Eriyor!

Apple'da Hey Siri Dönemi Sona Eriyor!

Apple, dijital asistanı Siri için uyandırma komutu olan "Hey Siri" komutunda değişikliğe giderek tek kelimeye düşürdüğünü açıkladı.Apple’ın dijital asistanı, kendisine komut vererek çalıştırabileceğiniz bir yapay zekadır. Özellikle eğlenceli cevaplarıyla kullanıcıların gözdesi haline gelen uygulama, kendisini uyandırmak için kullanılan “Hey Siri” ifadesine veda ediyor.

Siri, Apple’ın iOS, watchOS ve tvOS işletim sistemlerinde kullanılabilen bir dijital asistandır. Uygulamanın amacı, kendisine sorulan soruları cevaplamak ve kullanıcının yapmak istediklerini gerçekleştirmektir. Geliştirici şirket, ilk başta Android ve BlackBerry’de kullanılabileceğini açıklasa da Apple’a satıldıktan sonra plan iptal edildi ve sadece Apple’a özel oldu.

Tek Kelime Olacak!

Apple, dijital asistanı Siri’yi sesli çalıştırmak için kullanılan “Hey Siri” ifadesini, tek kelimeye indirerek “Siri” ile değiştirmeye hazırlandığını belirtti.Yeni uyandırma komutunun önümüzdeki yıl veya 2024’te kullanıma sunulması bekleniyor.

Apple, komut değişiklinin nedeni hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak tahminler, aksanı işaret ediyor. Zira çıkarılan “Hey” kelimesi, İngilizce konuşulan her ülkede aynı söylenemiyor. Bununla birlikte yapay zekanın söyleneni anlaması da zorlaşıyor.

Dijital asistanın tek bir kelimeyi anlaması ne kadar kolaylaşsa da bunu birçok dile uyarlamak işi zorlaştıracaktır. Bloomberg’in haberine göre bu küçük değişiklik için Siri’nin temel yapay zeka algoritmasının yeniden yazılması gerekiyor.Bununla beraber Apple’ın Siri’yi üçüncü taraf uygulamalar ve hizmetlerle daha uyumlu yapmaya çalıştığı da iddia ediliyor.  Artık “Siri” komutuyla beraber uygulama geliştiricilerinin işi kolaylaşacak. 

 

Kaynak

 


Merve Akbağ

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Merve Akbağ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.