Almanya’da Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Almanya’da Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Öğrenci olarak birçoğumuzun geleceğe yönelik planları arasında yüksek lisans yapmak olsa da çok azımız detayları, yapmak istediği ülkeyi, gitmek istediği okulu kararlaştırmıştır. Maddiyat, şartlar, eğitim sistemi, eğitim süresi ve yaşam standartları de göz alınarak hazırlanan bu planları gerçekleştirebilmemiz için başvurmaktan önce istemek gerektiğini hepimiz biliyoruz. Eğer siz de yüksek lisansını çoğu dünya sıralamasında ilk 1000’e giren üniversitelere sahip olan Almanya’da yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Haydi, detaylara geçelim!

Ana Dil

almanya

Özellikle teknik üniversiteler ve verdiği mühendislik eğitimleri konusunda dünya sıralamalarında üst sıralarda görmeye alışık olduğumuz Almanya’da yüksek lisans yapmaya kararlıysanız, ilk yapmanız gereken şey ana dilleri olan Almancayı öğrenmektir. Bunun yanı sıra ülkede en çok konuşulan 2. dil olarak bilinen İngilizcenizi geliştirmekte de fayda var.

Genel Bilgiler

almanya

Türkiye’deki üniversitelerde kullanmaya alışık olduğumuz 4’lük not sistemi, Almanya’da değişiklik gösterebilmektedir. Almanca yüksek lisans programlarına başvuru yapılabilmesi için Türk not sistemine göre 3.00 GPA ve üstü mezuniyet lisans not ortalamasına sahip olmak yeterlidir. Elbette yüksek lisans programlarının İngilizce dilinde sunulanı da mevcut, fakat bu programa %95 oranında Alman öğrenciler alınırken uluslararası yabancı öğrencilere %5 kontenjan koyulmaktadır. Mezuniyet not ortalamanız ne kadar yüksek olursa ve mezun olduğunuz okuldan aldığınız transkriptiniz varsa eğer, bu küçük yüzdelik dilime yerleşme ihtimaliniz de o kadar yüksektir.

Eğitim Sistemi ve Süresi

almanya

Hukuk bölümü mezunu öğrencileri hariç Almanya’da yüksek lisans eğitimi süresi 1.5-2 yıl arasında değişmektedir. Hukuk öğrencilerinin LLM gibi bölümlerde yaptığı programlar ise 1 yıl sürmektedir. Almanya’da eğitim alırken sizden çokça makale yazmanızı ve araştırma yaparak sunumlar oluşturmanızı isteyecekleri için az da olsa araştırmacı bir ruha sahip olmanız zorluk çekmemenizi sağlayacaktır. Ayrıca Almanya’da, dünya sıralamalarına girerek ilk 1000’de yer alan üniversitelerde kolayca YÖK denkliği bulabilirsiniz.

Almanya’daki En İyi 4 Üniversite

almanya

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi- Dünyada 32., Almanya’da ise 1. sıradadır.

Münih Teknik Üniversitesi (TU München)- Dünyada 44., Almanya’da ise 2. sıradadır.

Heidelberg Üniversitesi- Dünyada 47., Almanya’da ise 3.sıradadır.

IUBH- Almanya’nın en iyi özel üniversitesidir.

Almanya’daki Devlet Üniversiteleri

almanya

RWTH Aachen Üniversitesi (Bazı bölümler ücretlidir.), Bonn Üniversitesi, Köln Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi, Bayreuth Üniversitesi, Potsdam Üniversitesi, Frankfurt Üniversitesi, Hamburg Üniversitesi, Ulm Üniversitesi…

Almanya’daki Özel Üniversiteler

almanya

EBS Hochscule, Brand Academy Hamburg, Bucerius Law School, Gisma Business School, Macromedia University, SRH Hochscule, Schiller International University, Cologne Business School, Bremen Jacobs University, EU Business School…

Almanya’daki Yüksek Lisans Bölümleri

almanya

Ekonomi (çift diploma), Enerji Mühendisliği, Dijital Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Muhasebe ve Finans, Medya Teknolojisi, İletişim ve Bilişim Teknolojileri, Girişimcilik, Siyasi Bilimler (çift diploma), Yönetim ve Veri Bilimi, Alman Hukuku, Endüstri Yönetimi

Almanya’daki MBA Programları

almanya

Uluslararası Sağlık Yönetimi, Lojistik, Finansal Yönetim, Enerji Yönetimi, İşletme, Uluslararası Turizm Yönetimi, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Yönetimi

Bölüm ve Eğitim Dili Seçimi

almanya

Lisans eğitiminizi hangi bölümde tamamladıysanız, yüksek lisansınızı da o bölüm veya türevleri üzerine yapmanız önerilir. Özel Business okulları, başka bir alandan mezun olan ve MBA ya da Business dalları üzerine yüksek lisans yapmak isteyen öğrencileri kabul eder. İngilizce eğitim veren bu üniversitelerde eğitim ücreti 13.000£ ve üzeridir. Almanca eğitim almak isteyen öğrenciler TestDAF, İngilizce eğitim almak isteyenler ise IELTS sınavlarından istenen başarıyı elde etmelidir.

Başvuru ve Kabul Şartları

almanya

Lisans diplomasının yanı sıra lisans transkripti de gerekmektedir. İngilizce bölümler için IELTS (minimum 6.5), TOEFL puanı, Almanca bölümler için DSH, TestDAF puanı da istenilen belgeler arasındadır. Son olarak CV’niz ve motivasyon mektubunuz ile başvuru yapabilmek için hazır hale gelebilirsiniz. Ayrıca İngilizce bölümlerde daha yüksek not ortalaması isteyen yüksek lisans programlarına kabul edilebilmek için not ortalamanızın genel olarak 3.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Türkiye’de bilinen ve sıralaması yüksek bir üniversiteden mezun olmanız ise kabul almanızda avantaj sağlayacak unsurlardan biridir. Bunların dışında istisna olarak MBA gibi bazı bölümlerde iş tecrübesi de istenebilmektedir.

*Ekonomi veya Business gibi alanlarda lisans eğitimi almış öğrencilerin, MBA programlarına kabul görme oranı daha yüksektir.

Başvuru Dönemleri

almanya

Avrupa Birliği vatandaşları ve Türk öğrenciler için son başvuru tarihleri üniversite ve bölümlere göre değişiklik gösterse de “Winter Semester” için başvuru bitiş tarihleri bazı bölümler için 30 Mart iken, bazı bölümler için 15 Temmuz’dur. “Summer Semester” için ise son başvuru tarihi genellikle 15 Ocak’tır.

Eğitim Ücretleri

almanya

Almanya’daki University of Bremen, TU München, HAW Hamburg, FH Aachen ve diğer devlet üniversitelerinde ücretsiz bir şekilde yüksek lisans eğitimi alabilirken TU Berlin, Heidelberg University gibi özel üniversitelerde ücretler 5000-6000£ arasında değişmektedir.

Yüksek Lisans Programlarının Avantajları

almanya

Devlet üniversitelerinde İngilizce ve Almanca olarak verilebilen eğitimlerin tüm masrafları devlete aittir. Sadece yıllık 1000£ civarında eğitime katkı payı olarak belirlenen ücreti ödemeniz yeterlidir. Almanca öğrenmeniz ve Almanya’daki yüksek lisans programlarından mezun olmanız durumunda iş bulma şansınız daha da artar. Ayrıca yüksek lisans programlarından mezun olduktan sonra Almanya size 18 ay iş bulma ve çalışma izni verir. Almanya’da okurken çalışma iznine de sahip olan öğrenciler Özel Business okulların iş birliği yaptığı şirketlerde de iş bulma ve staj yapma imkânı yakalarlar. Kısacası yüksek lisans eğitimi sırasında, haftada 20 saati ve yılda 120 iş gününü aşmamak şartıyla çalışma hakkı kazanabilirsiniz.

Yaşam Standartları ve Masrafları

almanya

Almanya’da yaşam masrafları yaşadığınız şehre göre değişse de genel olarak yüksek değildir fakat para birimlerinin Euro olması sebebiyle döviz kurları değişimi sonucunda Türk öğrenciler olumsuz etkilenebilirler. Berlin gibi büyük şehirlerde konaklama için ayıracağınız bütçe 400 ile 800£ arasında değişirken Berlin’e kıyasla daha küçük olan şehirlerde 300-600£ arasındadır. Öğrenciler genellikle yurt ya da arkadaşlarıyla tutulan ortak bir evi paylaşmayı tercih ederken temel ihtiyaçlar ve eğlenme gibi masraflara da 300-800£ aralığında ayırmaktadırlar.

Yüksek Lisans Vizesi

almanya

Almanya vizesinin açıklanması genellikle 4-6 hafta sürerken Eylül ve Ekim aylarında üniversiteler açıldığı için bu süre minimum 2 ay olarak değişir. Ayrıca herhangi bir Alman bankasında minimum 8400£ bakiyesi bulunan bloke bir hesap da göstermelisiniz. Hesap blokenizin açılması, vize randevularınız ve tüm süreç göz önüne alındığında okulunuz başlamadan en az 3 ay öncesinden başvuru yapmanız sizin lehinize olacaktır.

 

Daha fazla yurt dışı fırsatı için:

Atlas Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı


Yaren İrem Binici

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Yaren İrem Binici

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.