Öğrenci Kariyeri Banner

Akıl Almaz Pazarlama Stratejisi: Markalar Tanınmak İçin Taklit Ürünleri Destekliyor Mu?

Akıl Almaz Pazarlama Stratejisi: Markalar Tanınmak İçin Taklit Ürünleri Destekliyor Mu?
Son dönemde bazı markaların sahtelerinin piyasada yer almasına izin vererek birer arzu nesnesi olmayı hedeflediği ve başarılı olduğu iddia ediliyor. Yakın dönemde gerçekleşen örnekleri ile bu konuyu ele alıyoruz.

Son günlerde bazı markaların ürünlerinin sahtelerinin satılmasına göz yumduğu ile ilgili haberler yayılmaya başladı.

winter_jacket

Söz konusu ürünler havaların da biraz soğumaya yüz tutması ile birlikte "outdoor" kategorisi olarak adlandırılan, genelde iklim ne olursa olsun sizi sabit bir ısıda tuttuğunu iddia eden giyim malzemeleri.

Bu Ürünler Birlikte Anıldıkları Yaşam Tarzları Sebebiyle Çok İlgi Görüyor

outdoor

Dolayısıyla şehir yaşamında da tercih edilen birer arzu nesnesi haline geliyorlar. Son yıllarda moda olmaları da bir etken elbette.

Fiyatları ise Daha Büyük Bir Tartışma Konusu

outdoor_2

Özellikle ülkemizdeki satın alma gücüne baktığımızda ürünlerin ithal olması sebebiyle etiket fiyatları dar ve orta gelirliler için yüksek kalıyor.

Mevsimin de Kış Olması Sebebiyle İsterseniz Bu Markaların Mont Fiyatlarına Bir Bakalım.

outdoor_3

Söz konusu "outdoor" ürünler üreten markaların kaz tüyü dolgulu montlarının fiyatları perakende piyasada 300 ile 1500 lira arasında yer alıyor. Aynı modellerin Amerika fiyatları 30 ile 300 Dolar arasında.

Bu Noktada Her Zaman Yaptığımız Kur ile Çarpma Yöntemi Biraz Anlamsız.

outdoor_clothes

Aslında ülkemizdeki ve yabancı ülkedeki para birimlerini 1'er birim olarak karşılaştırmak en sağlıklı yöntem olacaktır. Kabaca bu karşılaştırmayı yaptığımızda aradaki uçurumun da farkına varmış olacağız. Orta halli bir Amerikalının kolayca ulaşabileceği bu ürünler bizim için çok yüksek kalıyor.

Hal Böyle Olunca Taklit Ürünler Piyasada Kendine Büyük Bir Yer Ediniyor.

fake_shopping

İletişimin inanılmaz boyutlara vardığı günümüzde herkesin kolayca erişip gördüğü arzu nesnesi ürünlerin taklitleri, orijinallerinin yüksek fiyatları sebebiyle kendilerine çok rahat bir şekilde müşteri buluyor.

Gelişmiş Ülkelerde Markaların Hakları Çok Katı Yasalarla Korunuyor.

topo-designs-mountain-jacket

Bu yasalar ülkemizde de mevcut elbette; ancak uygulamaya geldiğimiz noktada sorunun cevabı her gün çevremizde gördüğümüz taklit ürün satılan dükkanlarda saklı. Özetle markaların haklarını koruyacak kanunlar düzgün işlemiyor. Ülkemiz Çin'den sonra taklit ürün üretiminde önemli bir yere sahip.

Son Dönemde Taklit Ürünlerin Birer Pazarlama Aracı Olarak Kullanılması Hakkındaki Söylentiler Akılları Karıştırır Boyutta.

Moncler Boutique Shanghai Plaza 66

Markaların ürünlerinin piyasaya girmesi ile birlikte taklitlerinin de işporta diye tabir edilen piyasaya aynı anda giriş yapmasına izin verdikleri ve destek oldukları söyleniyor.

Markaları Bu Şekilde Geniş Kitlelere Yayılan Markalar Bu Sayede Daha Fazla Bilinirliğe Sahip Oluyor.

bazaar

Taklit ürünlerin daha kolay elde edilmesi ile birlikte sokaklarda giyen insan sayısının artması, söz konusu markaların logolarının insanların aklına kazınmasına ve bu markaların birer arzu nesnesi haline gelmesine sebep oluyor.

Bir Aşamadan Sonra Fiyat Ne Olursa Olsun Orijinal Ürünler Satın Alınıyor.

columbia

Arzu nesnesi haline dönüşen markanın orijinal ürünü, yüksek fiyatına rağmen her sınıftan tüketicinin sahip olmak istediği bir hedef haline dönüşüyor.

Sizce Bu Teori Doğru Olabilir Mi?

Kaynak

 

 

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.