Öğrenci Kariyeri Banner

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Hukuk Fakültesi Öğrencilerini İlgilendiren Yeni Kararları Açıkladı!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Hukuk Fakültesi Öğrencilerini İlgilendiren Yeni Kararları Açıkladı!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye'deki hukuk eğitim sisteminde önemli değişiklikler yapılacağını duyurdu. Bu değişikliklere göre, avukat olmak isteyen kişiler için hukuk fakültesinden mezun olmak tek başına yeterli olmayacak. 

Mezun Olanlar Sınava Girmek Zorunda Kalacak!

Erzurum'da üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Bakan Tunç, hukuk fakültelerinin ve mezun öğrenci sayısının fazlalığına dikkat çekerek yeni sistemi duyurdu. Buna göre, avukat olmak için hukuk fakültesinden mezun olmak yeterli olmayacak ve hukuk mesleklerine giriş sınavına giremesi zorunlu tutulacak.

Özellikle savunmada görev alan avukatların sayısının fazla olması nedeniyle savunmanın güçlü olması anlamındaki eksiklikleri gelecek süreçte gidermeleri gerektiğini söyleyen Tunç, şu ifadeleri kullandı:

"Kontenjanlarla ilgili sınırlama yapılmıştı, şu anda 125 bin. 100 bine düşürülmesi noktasında çalışmalarımız var. Hukuk fakültesinden mezun olanlar, artık avukatlık stajına başlayamayacaklar ya da hemen hakim, savcı sınavına giremeyecek. Öncelikle hukuk mesleklerine giriş sınavını kazanacaklar.

Hakim ile savcı adaylıklarını da kaldırdık ve artık hakim, savcı yardımcılığı sistemini getirdik. Adaylık iki yıl sürüyordu, yardımcılık üç yıl sürecek. Bir yıl adalet akademisinde tecrübeli profesörlerden, uygulayıcılarımızdan, Yargıtay üyelerinden, istinaftan, ilk dereceden, hakimlerimizden önemli ve güçlü eğitim alacaklar. Eğitimlerde muhtelif zamanlarda ara sınavları geçecekler, sonra iki yıl tecrübeli hakim ve savcıların yanında savcı yardımcısı olarak çalışacaklar.

Çalıştıkları sürede yargısal imza atamayacaklar ama diğer konularda hakim ve savcılarımızın yardımcısı olarak kararların yazılmasında, tüm bunlarda tecrübeli hakim ve savcıların yanında usta-çırak ilişkisiyle çalışacaklar. Hakim ve savcılarımız onlara puan verecek. O puanlarla akademideki puanların hepsi toplanacak sonrasında mesleğe kabul için hakim savcı kurulunun önüne gelecek, mesleğe kabul bu şekilde olacak. Dolayısıyla artık hakim ve savcılarımız çok daha donanımlı, daha güçlü şekilde kürsüye çıkmış olacak."

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.