Öğrenci Kariyeri Banner

1923’te Çizilen Karikatür Yapay Zekâ'ya Benzetildi!

1923’te Çizilen Karikatür Yapay Zekâ'ya Benzetildi!

1923'te H. T. Webster adlı bir karikatürist, New York World gazetesi için, fikirler üreten ve bunları otomatik olarak çizgi film haline getiren kurgusal bir 2023 makinesini tasvir eden komik bir karikatür çizmişti.

Karikatürün başlığında, “2023 yılında bütün işlerimiz elektrikle yapılıyor olacak” yazıyordu ve karikatürde de sanatçı kendi halinde otururken bir “fikir dinamosu” onun için fikirler üretiyor, “karikatür dinamosu” ise çizimler gerçekleştiriyordu.

Gerçek 2023'te, "fikir dinamosu" her ne kadar kusurlu olsa da muhtemelen GPT-3 gibi büyük bir dil modeli olabilir ve "çizgi film dinamosu" ise Stable Diffusion gibi bir görüntü sentezi modeline benzetiliyor.

Son iki yılda üretici yapay zekâ teknolojisindeki hızlı gelişmelere rağmen, Douglas Bonneville adlı bir karikatüristin Twitter'da sık sık belirttiği gibi, görüntü sentez modelleri çizgi sanatında henüz yeterli seviyede değil.

Ancak, elle çizilmiş çizgi filmlerde ustalaşan yapay zekâ modellerindeki gelişmeler her an değişime uğrayabilir. Kişisel kelebek kanatları ve şehir çapında tüp iletişim ağlarını içeren 1900'lerin başındaki diğer gelecek projeksiyonlarının aksine, Webster'ın bu tahmini hedefe oldukça yakın görünüyor.

Kaynak


Merve Akbağ

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Merve Akbağ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.