Yurtdışında Ücretsiz Kitap Üzerine Yemek Masrafını Veren Üniversiteler

Yunanistan’da üniversite ücretleri ortalama bin Euro. Devlet yurdunda kalan öğrencilerin yemek masraflarını da devlet karşılıyor. Özel yurtta kalanın da yarı ücretini devlet öderken, her ders için 2 kitap da ücretsiz veriliyor.

YUNANİSTAN’da okumanın yolu Türkiye’de de okumak istediği bölümü kazanmaktan geçiyor. Üniversiteler öğrenciden tercih ettiği bölümü kazanmış olduğunu kanıtlamasını istiyor. Ancak bazı üniversiteler yerleştiği fakülteyi de yeterli görebiliyor. Yani işletme kazandıysanız, ekonomi bölümünü tercih etmenize izin veriyor. Lise dersleri de önemli. Sadece sözel dersler alan öğrenciler matematik ağırlıklı finans, işletme gibi bölümleri tercih ettiklerinde sorun çıkabiliyor.

İNDİRİMLİ ULAŞIM

Kare Eğitim Direktörü Olcay Erten’in verdiği bilgilere göre lisans eğitimi için Yunanca bilmek de gerek. AB vatandaşları devlet üniversitelerinde ücretsiz okuyor. Yabancı öğrenciler için de ücret ortalama bin Euro. Devlet yurtlarında yer bulmak zor, çünkü devlet yemek dahil masrafları karşılıyor. Devlet özel yurtta kalanların da yurt masrafının yarısını karşılıyor. Oda ücretleri 110-140, ev kiraları 190-250 Euro arasında. Devletin öğrencilere desteği çok büyük. Her ders için 2 kitabı ücretsiz veriyor. İndirimli ulaşım, konaklama, yemek var. Bunlara ilaveten burs bulmak da mümkün. Yunanistan devleti, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı devletlere her yıl 30 civarında burs imkânı sunuyor ancak bu burslar genellikle master ve doktora programına gidecek olan adaylar için uygun.

DİL İÇİN HAZIRLIK

Yunanca eğitim yapmak isteyenlere bazı üniversiteler yıllık ortalama bin Euro’ya hazırlık kursu açıyor. Ama Yunanca bilgisini test için sınava alıyor. Sınavı geçen lisans eğitimlerine devam ediyor. Geçemeyen 1 yıl daha hazırlık okuyor. AB vatandaşı olmayanlar oturma belgesiyle birlikte parttime çalışma izin belgesi almak zorunda. Mezun iş teklifi alırsa çalışma izni alabiliyor. İngilizce master programları var. Üniversiteler kendi sınav yapıyor. Akademik başarı, dil yeterliliği aranıyor.

geri                                                                                                            ileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir