Üniversite Öğrencisi Parasını Nasıl Yönetmeli

para

Harvard Üniversitesi Finans Görevlisi Katie Kelsall , Öğrencilerin ekonomik borçlarını , hayatların nasıl kontrol altına alabilecekleri konusu hakkında ipuçlarında bulunuyor.

Katie Kelsall ‘ a göre bu İpuçları şu maddelerden oluşuyor ;

1. Bir bütçe oluşturun

İlk olarak, gelir aylık kaynaklarınızı  belirlenmesi çok önemlidir. Sonraki süreçte, konut, kamu hizmetleri, ulaşım, sağlık, ve herhangi bir borcunuzu size ait oluşturulmuş  aylık giderlerini listeleyin. Eğlenmek için  dahi kendinize pay ayırmayı unutmayın. Daha sonrasında maliyetlerinizi düşürmek için bu listenizde ki  alanları belirleyin.

2. Harcamalarını azaltın.

Harcamalarınızı  azaltmak için birçok basit yolu vardır.

Kendi kahvenizi kendiniz  yapmak,  toplu taşıma araçlarına binmek  ya da Kitapları almak yerine fotokopisini çektirmek sizin harcamalarınızı azaltacaktır.

3. George , Borç Yok

Kredi kartı ile ödemelerinizi minimuma getirin. Bugünün giderlerini  ödemek için gelecekteki gelirinizi kullanıyorsunuz demektir unutmayın!

4. Kredi ve kredi kartı terimlerini anlamak.

Yeni bir kredi kartı almak için kaydolmak veya ihtiyaç kredisi alacaksanız, en düşük faiz oranını veren bankaları araştırın . Ayrıca, geç ödeme için tabi olabilecek herhangi bir cezaya  da dahil olmak üzere geri ödeme koşullarını iyi okuduğunuza emin olun.

5. Kredi Kartlarınızı ve Hesaplarınızı Aylık Takip Edin.

Eğer önemli iletişim ve faturalarınızı kontrol ettiğiniz bir hesabınız varsa bu iletişim bilgilerinizi aylık olarak güncelleyin. Bu sayede ummadığınız bir kesinti veyahutta karmaşanın önüne geçmiş olabilirsiniz.

6. Burs veya Yardımlarınızı kontrol altına alın.

Her ay sonunda cebinize giren burs veya yardımları gelir gider listenizdeki yerini iyi belirleyin. Bu sayede  ay sonunda elinizde kalacak olan miktarın arttığını göreceksiniz.

7. Her ay kredi kartı ödemek.

Kredi Kartlarınızı  Akıllıca kullanın. Size Para Puan kazandıracak harcamalarda kullanın. Zaten var olan bir dengede kullanıyorsanız bu artmayan bir borç ve dengenizi aşmayan bir asgari borç olarak giderlerinize yansıyacaktır.

8. Giderlerinizi Her Ödeme Gününde Tekrar Listeleyin ve Tekrar Güncel Gider Listesi Oluşturun

Giderlerinizi kontrol altına aldığınız zaman , ödemeleriniz günden güne azalacak ve bitecektir. Bu sayede Borçlarınıza ayırdığınız aylık masraflarınız size birikimleriniz için katkıda bulunacak ve ilerleyen zamanlarınızda size ev ,araba ve diğer hayaliniz olan gayrimenkuller olarak geri dönecektir.

9. Nakit Kullanın.

Bütün ihtiyaçlarınızda , size geri dönüşümü olmayacağını düşündüğünüz harcamalarda nakit kullanın. Böylece , ne kadarlık bir geliriniz varsa , o kadarlık harcıyor olacaksınız. Bu sizin müsriflikten kaçındıracak ve yalnızca ihtiyaçlarınıza yönlendirecektir. Çünkü Nakit parayı harcamak en zor olanıdır.

 

10. Bir tasarruf planı oluşturun.

kendinize ait bir tasarruf hesabınız olsun. Her ay elinize gelen gelirin yüzde 10 ‘ unu , hiç aslında öyle bir geliriniz yokmuşçasına bu hesaba yatırın. Bunu ilk zamanlar göze alamazsın belki ama yine de sizin için en iyi olanıdır.

 

Kaynak: Harvard

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir