Sınav Döneminde Tek Dostunuz Olan Kahvenin Serüvenini Biliyor musunuz? İşte Kahve Hakkında Bilmedikleriniz!

Vizelerin yaklaşıyor oluşunun aynı zamanda uykusuz gecelerin de habercisi olduğunu hepimiz az çok mutlaka deneyimlemişizdir. Bu zor, soğuk ve meşakkatli günlerimizde bize anne sıcaklığını aratmayan tek dostumuzdan bahsediyorum. Evet evet ta kendisi. İçtiğiniz kişiye 40 yıl kilitleyebildiğimiz başka bir mucize var mı yeryüzünde? Ben de öyle düşünmüştüm. Peki kahvenin bizden önceki serüvenini hiç düşündünüz mü?

kahve-sanati

6. yy. Eski adı Habeşistan şimdiki adı Etiyopya’da ‘Kaldi’ adlı bir çobanın keçilerini otlatırken kahve meyvelerini keşfetmesi sonucu bulundu.

11. yy. Yemenli Sufiler kahveyi içecek haline getirmiş ve ayinlerde uyanık kalmak için kullanmışlar.

15. yy. Padişah Yavuz Sultan Selim döneminde Yemen valisi Özdemir Paşa tarafından getirilen kahve, saray erkanına hediye edilmesiyle Osmanlı ilk kez kahve ile tanıştı. 1544’te ilk kahvehane Tahtakale’de açıldı.

bir-saray-kulturu-kahve

16. yy. Venedik’te ilk kahve dükkanları açıldı. Bunun üzerine Avrupalıların kahveyi sevmeleriyle, kahve hızlıca Avrupa’da yayılmaya başladı.

17. ve 18. yy. kahve artık Avrupa’nın en önemli ticaret odaklarından biri oldu. Amsterdam ise Avrupa’nın kahve ticaret merkezi haline geldi.

19. yy. Amerika kıtası kahveyle tanıştı. Porto Rico ve Küba’yı izleyerek Brezilya’ya ulaştı. Dünya’nın en önemli kahve üreticisi olan Brezilya’ya kahvenin girişi ise ilginçtir. Fransız Guyanası’na yaptığı bir ziyarette valinin eşi kalbini çalan bir Brezilyalı subay, dönüşte hediye olarak bir buket çiçeğin arasına saklanmış kahve bitkisi almış ve bu dünyanın en büyük kahve devinin doğuşu olmuştur.

kahve1

1901’de Japon bir kimyager tarafından ilk instant coffee (çözünebilir kahve) keşfedildi. Ancak çözünebilir kahvenin popüler olması 2. Dünya Savaşı’ndan sonra gerçekleşti. (1. Dalga Kahve)

1971’de Starbucks’ın kurulmasıyla birlikte kahve özelinde konsept ve sosyalleşme ön plana çıktı. Espresso bazlı Caffe Latte, Americano, Mocha, Frappe, gibi içecekler hayatımıza girdi. (2. Dalga Kahve)

2000’ler artık kahve için bir dönüm noktası. Kahvenin yetiştirilmesinden işlenmesine tüm süreçlerin daha şeffaf ve adil olduğu bir dönem başladı. Burada asıl amaç ise kahveye saygı duymak. ( 3. Dalga Kahve)

 

Özgün İçerik: Batuhan GÜRHAN

 

Batuhan Gürhan

Farklı Kalın ve Farklı Kılın https://www.instagram.com/batuhangurhan/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir