Radyoyla Büyüyen Rüya 8 Yaşında Kitap Yazdı, Söyleşileriyle Yoluna Devam Ediyor

Rüya Aygüneş 8 yaşında, ilkokul 3. sınıf öğrencisi. Yaşıtlarından farklı olarak televizyondan soyutlanmış bir evde, radyo eşliğinde büyüdü. Duyduğu tüm kelimeler, haberler ve tabii ki müzikler onun özgür hayal dünyasında renklere büründü.

Küçük bir çocuk size kitap yazmak istediğini söylese tepkiniz ne olurdu? Büyük ihtimalle gülümseyerek: “Büyüyünce yazarsın.” der, başını okşar ve unutup giderdiniz. İşte Rüya’nın hikayesi tam bu noktada başlıyor. Rüya bir gün babasına: “Ben radyoyla ilgili bir kitap yazmak istiyorum.” dedi ve sonsuz hayal dünyasını ses kayıtlarına döktü. Bu adımı attığında Rüya 7 yaşındaydı.

Hangi kitabın başkahramanı bir radyo olabilir ki? Tabii ki de yaratıcılığına hiçbir kısıtlama getirilmemiş bir çocuğun yazdığı kitabın başkahramanı. 🙂 Rüya, başkahramanını bir çocuk ve radyo olarak seçti. Ancak şu an bu satırları okurken aklınızda canlanan tipik “çocuk ve klasik radyo” olarak tasarlamadı karakterlerini. 🙂

0001 (1)

Resimde gördüğünüz rengarenk üçgen Nina, yanında gördüğünüz antenli barış işareti ise, evet, kitabın başkarakteri radyomuz. 🙂 Basit ama bir o kadar da zihnimizdeki sınırları aşan ve basmakalıp görselleri yıkan bir tasarımla karşımızda tüm hayal gücüyle dikiliyor Rüya. Biz büyüklerine, yoğun hayat temposundan çoktan rafa kaldırdığımız hayal gücümüzü hatırlatıyor.

Kitabını anlattığı ses kayıtlarını babası Mehmet Aygüneş yazıya döktü. Her kitap yazma oturumlarında en son geldikleri noktaya kadar olanları tekrar tekrar okudular. Rüya da kaldıkları yerden anlatmaya devam etti ve bu süreçte bazı bölümleri değiştirdi, eklemeler ve çıkarmalar yaptı.

Rüya bu süre zarfında, günlük hayatta dinlediği radyo kanalı olan Açık Radyo’dan hoşuna giden müzikleri seçti ve kitabının belirli bölümlerine karekod olarak ekledi. Son aşamada kitabı için resimler çizdi ve bu resimlerini de sevimli kitabına ekledi. Böylelikle Nina ve Radyo’nun Maceraları isimli resimli çocuk kitabı, Rüya’nın ilk kitabı oldu.

Aygüneş, Açık Radyo’dan Ömer Madra’ya bir gün mektup yazarak kitabını gönderdi ve Madra’dan kitabını okumasını rica etti. Açık Radyo ekibi kitabı çok beğendi ve bu kitabı kesinlikle basmalıyız diyerek Yeni İnsan Yayınevi ile anlaştılar. Kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

Nina ve Radyo’nun Maceraları Ne Anlatıyor?

Nina isimli bir çocuğun radyoyla olan iletişimi ve sorunlarla baş etmesini anlatan Nina ve Radyo’nun Maceraları, Nina’nın bir gün yolda yürürken çöp kenarında bozuk bir radyo bulmasıyla başlıyor. Nina bu radyoyu tamir ediyor ve sürükleyici maceralar içinde rafa kaldırdığınız hayal gücünüze geri kavuşuyorsunuz. 🙂

Rüya, tüm gelirleri İstanbul Üniversitesi Kedi Kreşi‘ne bağışladı. 😻😻😻

kedi kreşi

Peki, içeriğimizin Başkahramanı Rüya’yla tanışmak ister misiniz? 🙂

söyleşi

Rüya Aygüneş, 17 Mart Cumartesi İstanbul CNR Expo Kitap Fuarı’nda olacak!

Saat 14.00’da, Salon 4’te söyleşisiyle ve saat 15.00’da Nina ve Radyo’nun Maceraları kitabıyla 7. Salon  E-14 nolu stantta sizleri bekliyor!

imza

Rüya’yı ÖğrenciKariyeri Ailesi olarak tebrik ediyor ve bu başarı hikayesinin tüm çocuklara ve tabii ki biz gençlere ilham olmasını diliyoruz. 🙂

Armoni Bayar

Vice President at ÖğrenciKariyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir