Gebze Teknik Üniversitesi’nde Öğrenci Olmak

Üniversite sınavı geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Üniversite için ilk adımı atmış oldunuz. Şimdi sonuçların açıklanmasını ve tercih dönemini bekleme zamanı. Bu süreçte biliyorum ki size uygun mesleği kararlaştırmaya çalıyor ve üniversiteleri araştırıyorsunuz.Bugün size yardımcı olmasını ve yol göstermesini umarak Gebze Teknik Üniversitesinden bahsetmek istiyorum.

WhatsApp Image 2019-06-24 at 21.29.19

Hızlı Bir Bakış Atmak İstersek, Gebze Teknik Üniversitesi Nedir?

Gebze Teknik Üniversitesi kısaca GTÜ, 3 Temmuz 1992 tarihinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü adıyla kurulan, Türkiye’deki iki yüksek teknoloji enstitüsünden birisiydi. 22 Ekim 2014 tarihinde TBMM tarafından kabul edilen yasa teklifiyle Gebze Teknik Üniversitesi olarak yeniden yapılandırılmasına karar verildi.

Gebze Teknik Üniversitesi, sanayinin kalbinde, Avrupa ile Asya’yı birleştiren son derece önemli ve kilit bir noktada konumlanmıştır. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova gibi pek çok şehre 1 saat mesafede ve yaklaşık 20 milyonluk bir nüfusun merkezi konumundaki üniversitemiz, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 15 dakika mesafededir. Hem İstanbul hem de Kocaeli yönünden yerleşkemize kadar gelen toplu taşıma araçlarıyla üniversitemize rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Ayrıca bu sene Mart ayında hizmete giren Marmaray’ın okulumuzda bir durağı olduğundan, özellikle İstanbul’a ulaşım çok kolay gerçekleşebiliyor.

Gebze Teknik Üniversitesi, 4 fakültesinin 18 lisans bölümünde ve 9 enstitüsünün 50 lisansüstü tezli/tezsiz yüksek lisans ve doktora programında eğitim-öğretime devam etmektedir. 2018 yılı itibariyle, 3713 lisans ve 4599 lisansüstü öğrencisi ile %55’den fazlası lisansüstü düzeyinde toplam 8312 öğrenciye eğitim vermektedir.

Gebze Teknik Üniversitesi, 3 Teknopark, 18 Organize Sanayi Bölgesi ve 35 Ar-Ge Merkezi’nin kalbinde konumlanmış olup, Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla yapmış olduğu üniversite-sanayi işbirliği anlaşmalarıyla öğrencilerine daha mezun olmadan iş bulma imkanını sunmaktadır.

WhatsApp Image 2019-06-24 at 21.29.44

Bölümler

 • Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)
 • Biyomühendislik (İngilizce)
 • Elektronik Mühendisliği
 • Çevre Mühendisliği (İngilizce)
 • Harita Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği (İngilizce)
 • Kimya Mühendisliği (İngilizce)
 • Makine Mühendisliği (İngilizce)
 • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
 • Mimarlık
 • Şehir Bölge Planlama
 • Fizik (İngilizce)
 • Kimya (İngilizce)
 • Matematik (İngilizce)
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce)
 • İktisat
 • İşletme

WhatsApp Image 2019-06-24 at 21.29.29

Kulüpler ve Etkinlikler

Okulumuzun Aktif çalışan bazı kulüpleri; IEEE, RadyoGTU, Mimarlık ve Tasarım Kulübü, Müzik ve Sanat Topluluğu, Tiyatro Topluluğu, Robotik ve Otomasyon topluluğu, Bilgisayar topluluğu, Fotoğrafçılık Kulübü. Bu kulüplerin yıl içerisinde çok çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiğini söylemek isterim.Örnek vermem gerekirse; Bilim ve Teknoloji Günleri, Girişimcilik Zirveleri, Kariyer Günleri, G.E.N., Kelebekro, E-Ticaret Zirvesi, Kariyer Tv, Tea Talks, çeşitli geziler, eğitimler ve çok daha fazlası.

Etkinliklerimizin detaylarını incelemek istersen bu sayfayı mutlaka ziyaret etmelisin.

Burslar

WhatsApp Image 2019-06-26 at 01.17.27

 

Lisans Başarı Bursu: ÖSYM tarafından yapılan mevcut yılın üniversiteye yerleştirme sınavı ile Gebze Teknik Üniversite’sinin herhangi bir lisans programını tercih ederek kesin kayıt yaptıran öğrencilere; üniversiteye yerleşme sınavındaki başarı sıralamasına ve bölüme yerleşme başarı sırasına göre ilanda belirtilen şartlarda tahsis edilen burslardır. Hazırlık sınıfı dâhil olmak üzere ilk akademik yılın Ekim ve Haziran ayları dâhil 9 ay süresince verilmektedir. Başarı bursunun devam edip etmeyeceğine, devam edecekse hangi koşullarda devam edeceğine Vakıf tarafından karar verilmektedir.

İhtiyaç Bursu: Üniversitemizin vakfı aracılığıyla ihtiyaç sahibi öğrencilerine de burs verilmektedir. Bunun için GTÜ öğrencilerinin başvurabileceği bir online burs başvuru sistemi bulunmaktadır. Müracaat eden öğrencilerin arasında en çok ihtiyacı olanlar bu sistem tarafından otomatik olarak sıralanmaktadır. Bu sıralamaya göre ihtiyaç sahibi olan ve istenen evrakları tamamlayan öğrencilere burs kontenjanları dahilinde burs verilmektedir.

Okul Hakkında Kısa Kısa

Okuldan içeriye adımınızı attığınızda okulun sahip olduğu bol yeşil ve izole alan kesinlikle üniversitemizin sahip olduğu en güzel özelliklerden. Ayrıca bu geniş ve yeşil alanı gezebilmeniz için bisiklet imkanı okul tarafından karşılanmakta. Okulun içinde ayrıca spor salonu, yüzme havuzu ve çeşitli spor sahaları mevcut. Öğrencilerin birçok ihtiyacını temin edebileceği bir kırtasiye de yine okulumuzda var.

WhatsApp Image 2019-06-24 at 21.30.42

Bu yeşil ve izole alanın eksisi olarak okul içinde ve çevresinde sosyal alanın çok fazla olmamasını söyleyebiliriz. Okulda öğrencilerin sosyalleşebilmesi için 1 Kafe, 1 Kafeterya, 1 Yemekhane ve 1 büyük Kantin bulunmakta. Çevresinde ise yine az sayılabilecek kafeler bulunmakta. Bu alanların az geleceğini düşünüyorsanız, okulumuzun içinde durağı bulunan marmaray sayesinde, 1 saat gibi kısa bir sürede İstanbulun Avrupa Yakasına bile geçiş yapabilirsiniz.

Yurt imkanlarından bahsetmek istersem, şimdilik okulumuzun içinde bir yurt yok ancak yaklaşık 15 km mesafede bir KYK yurdu bulunmakta.

yeni_hali

Bir devlet üniversitesine göre öğrenci sayısının azlığı fark edilebilmek ve öğrenciye verilen önem açısından  büyük bir avantaj olduğunu söyleyebilirim.

Günden güne aldığı başarılar ve yaptığı yeniliklerden de anlayabileceğiniz gibi; Üniversitemiz öğrenciye, araştırmaya ve gelişmeye çok fazla önem vermektedir.

WhatsApp Image 2019-06-24 at 21.30.12

Daha fazla bilgi almak ve sorularınızı sormak isterseniz, okulumuzun aday öğrenci sayfasını mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Özgün İçerik: Saliha Turgut

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir