Bir Daha Yaşanmasın Diye: Minik Alperen’in Ablası Serviste Öğrenci Unutulmaması İçin Proje Geliştirdi

İzmir’de okul servisinde unutularak yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen’in ablası Yaren Sakin, başkaları aynı acıyı yaşamasın diye, okul servislerinde şoförlerin öğrencileri kontrolünü sağlayacak sistem geliştirdi.

Sakin ailesi, 15 Ağustos’ta 3 yaşındaki çocukları Alperen Sakin’in özel anaokulu servisinde unutulduktan sonra yaşamını yitirmesi nedeniyle büyük acı yaşadı. Aile, Alperen’in yaşamını yitirmesine neden olan anaokulu görevlilerinden davacı oldu.

Ailenin en büyük çocuğu Yaren Sakin ise acılarını bir nebze olsun hafifletmek ve başka ailelerin de aynı acıyı yaşamaması için kardeşinin olayından sonra gündeme gelen “servis içi güvenlik” konularında araştırma yapmaya başladı.

servis_ic_resim

2 aylık bir çalışmanın sonunda projesini tamamladı
6. sınıfta okuyan Sakin, kardeşinin ölümüne neden olan ihmallerin bir daha yaşanmaması için bir proje yapmak istedi ve bu fikrini öğretmeni ve müdürüyle paylaştı.

Öğretmenler ve aile bireyleri, Yaren’e destek olarak onu bu fikrini geliştirmeye yönlendirdi. Öğretmenleriyle yaklaşık 2 ay çalışan Yaren’in projesi kısa süre önce tamamlandı.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir