Bazı Ülkelerde Yer Alan Birbirinden İlginç Kültürler

Farklı dinleri, dilleri, yaşamları ve kültürleri barındıran dünyamıza her gün yeni bir şey ekleniyor. Bu gezegenimize yeni şeyler ekleyende bizleriz. Geçmişten beri kurulan bu kültürler bir benlik oluşturdu. Biz ise bu kültürleri okuduğumuzda “ne kadar farklı” diyoruz. Birazdan okuyacaklarınızda size bir kültürün ilginç bir benliğini göstermiş olacak. 

Japonya- Sadou

Geleneksel çay seremonisi olan bu japon kültürü bir sanat haline gelmiştir. Bu gelenek chasitsu adı verilen odalarda hazırlanırdı. Bu oda bu işlem için özel olarak yapılmıştır. İnce detaylara ve sadeliğe sahip olan bu çay sunma geleneğinin kuralları vardır. Sunan kişide,  misafirde her kurala uymalıdır. Kaseyi tutma şeklinden, peçeteyi kullanma şekline kadar zarafetle bu seremoniyi bitirmelidir. Japonya da bu kültürü devam ettirebilmek için bir çok okul bulunmaktadır.

Japan

Etiyopya-Mursiler

Göçebe bir kabile olan Mursilerin gittikçe nüfusları azalmaktadır. Mursiler daha çok süslerine olan düşkünlükleriyle bilinirler. Kadınlar daha güzel görünmek adına alt dudaklarına tabağa benzer bir disk takarlar.

indir_790x445

Güney Kore-Hanji

Geçmişten bugüne gelen Hanji, el sanatıdır. Hanji adıyla bilinen bu sanat dut ağacından üretilen kağıttır. Hanji’yi kullanarak kuklalar, maskeler ve hanjileri büküp birbirine bağladiktan sonra dekorasyon amaçlı kullanmışlardır. Kadınlar ise daha çok işlemler yapmış ve bunları hanbok(geleneksel kore kıyafeti) üzerine işlemişlerdir.

images_790x445

Tayland-Karen

Uzun Boyunlu ya da zürafa Boyunlu kadınlar olarak anılan bu kadınlar, Kuzey Taylan’da Myanmar’da yaşayan Karen kabilesinin Padaung kolunun kabilesine bağlıdır. Bu görünüm onlar için önemlidir. Atalarından kalma bir gelenektir. Hem dişi ejderha görünüşüne benzeme hem de yırtıcı hayvanlardan korunmak için bu halkalar boyunlarına desteklenir.

indir (1)_790x445

Hindistan-Rabari

1000 yıl önce İran’da sürgün edilen bu kabile Göçebe bir hayata adapte olmuşlardır. Ay’ı bu yüzden kutsal buldukları için renkli kıyafetler giyip Ay’ı selamlar. Kadınlar gümüş takılar takar ve ellerinde dövme bulundururlar. Erkekler ise bıyık bırakırlar. Bu onlar için önemli bir ritüeldir.

indir (2)_790x445

Çin-Hmong Meo Hill 

Çin’nin dağlık kısımlarında yaşayan bu kabile mavi ve beyaz olarak ikiye ayrılır. Vietnam, Laos ve Tayland’dan göç etmişlerdir. Kabile, afyon yetiştiriciliğinden geçinimini sağlıyordu. Son zamanlarda ise kadınları daha çok nakış işçiliklerinle geçmini sağlamaya çalışıyor. Geleneksel kıyafetlerini kenevir ve pamuk ürünü kullanarak yaparlar. Mavi Hmong kadınları kırmızı, mavi ve beyaz şeritleri ve belirgin nakışlı pileli etek giyerler. Siyah saten ceketlerinin üzerinde ise turuncu ve sarı işlemeler yer alır. Beyaz Hmong kadınları ise etek yerine siyah bol pantolon ve üzerine ise uzun mavi kemer takarlar. Ceketleri ise sade ve mavi kolağızlıdır. Hmonglar shaman oldukları için doğadaki ruhlara inanırlar.

89BD2817-BAC4-444C-A216-FD0140C09B66

Dünyayı güzel yapanda bu güzellikler değil mi? Hepimizin güzel ve renkli bir hafta geçirmesini ve diğer topluluklara önyargıyla değil de gülümseyerek yaklaşmasını dilerim. 🧚🏻‍♀️

Kaynaklar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir