Başarılarıyla Dikkat Çeken 5 Kadın

Geçmişteki erkek egemen anlayışın yerine artık kadınlarında egemen olduğu bilinmektedir. Birçok alanda başarılarıyla dikkat çeken kadınlar yer almaktadır. Başarılarıyla dikkat çeken beş ismi sizin için derledik.

İşte o isimler:

1.Gülse Birsel

Gülse Birsel (2)

Türkiye’nin en başarılı kalemlerinden biridir. Başarılı kalemlerden biri olan Gülse Birsel birçok dergide yayın yönetmenliği yapmıştır.2002 GAG programıyla adını duyuran Gülse Birsel ‘’Avrupa Yakası’ ’adlı dizideki rolü ve yazdığı senaryo ile adını geniş kitlelere duyurmuştur. Hala herkes tarafından bilinen ve bazen de anılan bu dizi ile aslında bir ilke de imza atmıştır. Her karakterinden aslında başlı başına bir dizi ortaya çıkabileceğini göstermiştir.Yarattığı bu başarılı karakterler hala hafızalardan silinmemiştir. Daha sonra “Yalan Dünya” adlı sit com ve sinema filmi ‘Aile Arasında’ ile büyük başarılara imza atmıştır. Şu an senaryosunu yazdığı ve rol aldığı “Jet Sosyete” adlı dizisiyle ekranlarda yer almaktadır. Birçok televizyon reklamında da yer almasının yanı sıra gazetede köşe yazarlığı yapmaktadır.

2.Betül Mardin

Betül Mardin

Türkiye’nin ilk kadın halkla ilişkiler uzmanı olan Betül Mardin Türkiye’de hakla ilişkilerin temelleri atan kişidir. Önde gelen halkala ilişkiler şirketlerinden biri olan IMAGE kuran Betül Mardin Strateji ve Activita Saha etkinliklerini kurmuştur. Betül Mardin, Halkla İlişkiler Derneği’nin kurucu başkanıdır ve Türkiye Halkla ilişkiler Dairesi’nde başkan olarak görev almıştır. Bu alanda birçok ödül almıştır. IRPA(International Relations Association) Dünya Başkanı seçilmiştir. Halkla ilişkiler alanından ulusal ve uluslararası birçok ödüle layık görülen Betül Mardin üniversiteler ders vermiştir.

3.Gülden Yılmaz

Gülden Yılmaz 1

Günümüzde ünlü bir marka olarak bilinen Türkiye’de ve Dünya’da önemli bir konuma sahip olan Koton’un kurucu ortaklarından biridir.1988 yılında küçük bir dükkanla başlayan bu yolculukta Türkiye’de modaya yön veren bir marka olan Koton’un bu kadar başarılı olmasının mimarlarından biridir.

4.Anita Roddick

Anita roddick (2)

Dünyaca ünlü kozmetik markası The Body Shop’un kurucusu olan gezgin, insan hakları savunucu Anita Roddick aynı zamanda bir annedir. Bir arkadaşından borç alarak bir dükkân açtığı kariyerinde günümüzde geldiği nokta ortadadır. Evinde ürettiği sabunlarla başladığı işinde insan hakları savunucusu kimliğine de birleştirerek yarattığı marka küresel bir ivmededir. Türkiye’de şiddete karşı projelere destek vermiştir. Ayrıca seyahat etmekten hoşlanan Anita Roddick gittiği ülkelerdeki sorunlara sessiz kalmayarak çeşitli projelere destek vermiş ve sorunların çözülmesinde rol almıştır.

5.Oprah Winfrey

Oprah

Dipten zirveye uzanan hayat hikâyesiyle dikkat çekmektedir. Aldığı burslar ile eğitim hayatını tamamlayan Oprah Winfrey ABD’de geçmişten günümüze en çok izlenen talk show programlarından biri olan ‘The Oprah Winfrey Show”un sunucusudur. Kariyerine üniversitede radyo programcısı olarak başladığı bilinen Winfrey yerel bir medyada haber sunucusu olarak kariyerin devam etmiştir. Daha sonra show programlarına sunuculuk yapmıştır. Erkek egemen talk show dünyasında bir kadın olarak zirvede yer alacağını kimsenin tahmin etmediği Oprah Winfrey yüksek izlenme oranlarına sahip programları sonucunda Medyanın Kraliçesi olarak anılmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir