40 Binden Fazla Özgeçmiş İnceleyen İş Kadınından, CV’lerde Yapmamanız Gereken 8 Kritik Hata!

İş görüşmeleri için hazırlayıp gönderdiğimiz CV’lerin büyük bir kısmı, bazen sadece hazırlarken yaptığımız dikkatsizce hatalar yüzünden, doğru dürüst okunmadan çöpe gidiyor.

Tina Nicolai, 2010 yılında kurduğu özgeçmiş platformu Résumé Writers’ Ink vasıtasıyla bugüne dek 40.000’in üzerinde CV’yi inceleme fırsatı bulmuş. Özgeçmiş okumak ve elemek konusunda bu denli tecrübe edinmiş birinin tavsiyelerinden faydalanmak kuşkusuz hepimiz için akıllıca olabilir. Independent’ın haberinden derledik; bakalım en sık yapılan, en sinir bozucu CV hazırlama hataları nelermiş?

1. Üstün körü hazırlık ve imla hataları

de da yazım hatası caps ile ilgili görsel sonucu

 Nicolai’a göre İş arayanların yaptığı en büyük hata, CV’yi hazırlarken dikkatsiz, özensiz davranmaları ve CV’nin imla hatalarıyla dolu olması.CV’nizde bu tarz detaylar bunu okuyan insanda tembel olduğunuz ve aslında yeteri kadar sorumluluk almaya gönüllü olmadığınız düşüncesini uyandırıyor. Güncelliğini yitirmiş bilgileri ve başvurulan pozisyonla fazlasıyla alakasız deneyimleri de bu maddeye eklemiş.

2. Ön yazıyı fazla uzun tutmak 

cv ,inceleyen insan ile ilgili görsel sonucu

“Çok fazla CV incelemeniz gerektiğinde, bunlara ilave edilen her ön yazı okuyan için giderek daha az cazip oluyor”.

Bu nedenle ön yazıların olabildiğince kısa tutulup deneyim ve becerilerle ilgili detayların CV içerisinde verilmesini tavsiye ediyor.

“Çok dikkat çekici ve vurgulamak istediğiniz özel bir başarınız yoksa, ön yazıyı bunlarla doldurmayın” diye ekliyor.

3. Fazlasıyla klişeleşmiş kişisel sıfatlamalar

Fazlasıyla klişeleşmiş kişisel sıfatlamalar

Takım oyuncusu, çözüm odaklı, stratejik düşünen..

Bu ve buna benzer, artık gerçekten fazlasıyla klişeleşmiş kişisel sıfatların Nicolai’a göre bugünün koşullarında ayırt edici bir cazibesi yok. Örneğin gerçekten çözüm odaklı bir takım oyuncusuysanız, başarılarınızdan bahsederken bu özelliğinizi içeriğe yedirmeniz hem daha zekice, hem de daha mantıklı.

4. Geçmiş deneyimlerden “sorumlu olmak” biçiminde bahsetmek

cv ,inceleyen insan ile ilgili görsel sonucu

Nicolai’ye göre bu, aslında bir önceki işinizin “görev tanımı”; ve sizin orada ne başardığınızı hiç anlatmıyor. Kendisi bunu bir çeşit tembellik göstergesi olarak yorumlamış. Eski işinizin sizden ne beklediğine değil, o beklentileri ne derece karşılayabildiğinize dair cümle kurgularınız olmalı.

5. Gereksiz resmiyet ve tumturaklı ifadeler

lugat365 ile ilgili görsel sonucu

Nicolai, belirli bir ciddiyet düzeyinden ötesinin okuyan için fazlasıyla itici olduğunu vurgulamış. Gereksiz süslü ifadeler ve robotik bir resmiyetin, aday hakkında elle tutulur olumlu bir ipucu vermediği için tercih edilmemesi gerektiğini söylüyor.

6. Standart şablonları olduğu gibi kullanıp farklılaştırmamak

boş cv örneği ile ilgili görsel sonucu boş cv örneği ile ilgili görsel sonucu

 

 

İnternette yer alan sayısız şablon ile CV hazırlamak hayli kolay; ama Nicolai’a göre bu standart şablonlara kendinizden bir şey katmadığınız müddetçe, koca bir CV yığını arasında fark edilir olmanız hiç kolay değil.

Kendisi bu şablonları takım elbiselere benzetmiş. “Bir takımı giyer, ve onu kendi karakterinizi yansıtacak aksesuar ve renk detaylarıyla süslersiniz.” diyor. CV’lere de aynı şekilde, kişisel markamızın önemli bir göstergesi olduğu bilinciyle özen göstermemizi öneriyor.

7. Neredeyse hiç boşluk bırakmayarak CV’yi tek sayfaya sığdırmaya çalışmak

Neredeyse hiç boşluk bırakmayarak CV'yi tek sayfaya sığdırmaya çalışmak

Bu da Nicolai’ye göre sık yapılan sinir bozucu hatalardan biri. “Tek sayfaya sığdırmak adına okunaksız hale getirmek, okunmamasıyla sonuçlanır”.Aynı şekilde tuhaf kaçacak kadar fazla boşluk kullanıp gereksizce sayfa sayısını artırmak da öyle. Kısacası boşluk bırakımı konusunda orta yolu bulup makul ve gözü yormayan bir biçimi benimsemek CV’leri hiç okunmadan kenara atılmaktan kurtarabilir.

8. Son olarak iletişim bilgilerine satırlarca yer harcayıp sayfa kullanım alanını ziyan etmek

Son olarak iletişim bilgilerine satırlarca yer harcayıp sayfa kullanım alanını ziyan etmek

Gerçekten gerekli bilgileri yeteri kadar kompakt bir alana sığdıramayışımızın en önemli nedenlerinden biri, Nicolai’ye göre kişisel ve iletişim bilgilerimiz kısmına çok fazla alan ayırmak. Açık adresimiz, sosyal medya hesaplarımız ve çeşitli telefon numaralarını alt alta listelemek yerine bu kısımda yerden tasarruf edecek çözümler bulmak, deneyimler gibi daha önemli kısımları öne çıkarmaya yardım eder.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir