Öğrenci Kariyeri Banner

Yeni Başlayanlar İçin Hukuk Fakültesi

Yeni Başlayanlar İçin Hukuk Fakültesi
4044145295_bba696896f_z

Uzun ve yorucu bir maratonun ardından belki isteyerek belki aile, çevre ve toplum baskısıyla hukuk

fakültelerinin kapısından içeri adımlarınızı attınız. Yepyeni bir çevre, anlayamadığınız terimler ve yepyeni bir dünya…

16861575621_c4f7fb380b_o

Yığılır bir anda fakülte efsaneleri, kalın kitaplar, 80-90’lar bekleyip 20-30’lar almak, sabahlara kadar

çalışmak, okumak okumak ve okumak… Sınav maratonu bitti şimdi dinlenme zamanı diyen müstakbel meslektaşlarım adına üzülerek söylüyorum ki bu doğru. Çok okumalısınız.

Ancak üzülmeyin. Önce ne olacağınıza karar vermeniz gerekir. Hukukçu mu yoksa hukuk fakültesi

mezunu mu? Eğer tercihiniz ikincisi ise tüm bunlara çok da ihtiyacınız olmayacak…

Şimdi gelelim başarılı ve gelecek vadeden bir hukuk fakültesi öğrencisi olmanız için naçizane

tavsiyelerimize.

[ad name="Google Adsense"]

  • Okumak…


8551657508_28c1f0ef45_z

Öncelikle bu meslek her dalı ile tamamen okuma paradokslu. Sürekli takip etmek zorunda

olduğunuz içtihatları ile mevzuatı ile, değişen hukuk diline alışma ihtiyacı ile hem mesleki hem de sosyal olarak gelişmek için okumak mesleğimiz için şart konumda. Hızlı ve doğru okuma yeteneğiniz var ise ne ala...

Özellikle Dünya klasikleri, Türk klasikleri okunmalı bakış açısı, yorumlama kabiliyeti ve kelime

dağarcığı üst düzeyde tutulmalı. Aynı zamanda genel kültür katacak yayınlar, filmler ve diziler, özellikle Suits çünkü her hukukçu Harvey Specter hayranıdır, takip edilmeli ve mesleğimizin sosyal bir meslek olması sebebi ile hayatın çoğu perdesini aralayabilmiş olmak gerekmektedir.

  • Yabancı Dil…


American law and justice concept with a 3d rendering of a gavel on a wooden desktop and the United States Of America flag on background.

Mesleğimizde şu an yabancı dil olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Türk hukukunun yurt dışına açılması ve dünyanın büyük hukuk firmalarının Türk hukuk pazarına girmesi ve gelişen ticari ilişkiler nedeniyle firmalara bu alanda ihtiyaç doğması ile birlikte özellikle ve öncelikle İngilizce olmak üzere yabancı dil hem altın bir anahtar hem de kilit durumuna gelmiştir. Kendimizi geliştirmek amacıyla çok okuyacağız demiştik ya, yanına özellikle İngilizce seviyemizi  “harika” hale getirme çabalarımızı da ekleyelim…

  • Staj


Yaz tatili sürecinde staj mahiyetinde çalışmanız hem okulda teorik olarak öğrendiklerinizi pekiştirmek hem de meslek yaşamına daha kolay uyum sağlayabilmek, sizlerden çok daha önce o sıralardan geçmiş büyüklerinizin tecrübe ve fikirleri ile perspektifinizi geliştirmek adına mükemmel bir fırsat olacaktır. Bunu da üçüncü sıra da önemli adım olarak alalım…

Ve son olarak şu anda kadar hiç değinmedik ama tüm bu yoğun temponun yanında ve onun öncesinde, aynı zamanda onlardan vakit bulabilirseniz ders çalışmak… Ve özellikle de o kalın, halk arasında “tuğla” olarak anılan kitaplardan çalışmak. Günlük tekrarlar ve dersleri hocalarınız ile birlikte takip etmeye özen gösterdiğiniz zaman kaydettiğiniz gelişmeyi kendiniz de göreceksiniz. Hukuk nosyonunu kazanmak ve sadece dersleri geçmek değil iyi bir hukukçu olmak istiyorsanız  bunu mutlaka yapmalısınız.

16675203300_99d1d639c7_z
Tüm bu zorluklarına rağmen  hukuk hayattır ve onu sever onunla birlikte yaşarsanız bir hayat tarzıdır ve size hiçbir çalışma zor gelmeyecektir.

Adaletle kalın…

Emre DİRİK

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

[ad name="HTML"]

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.