Yapay Zeka İşinizi Elinizden Alacak Mı: En Riskli ve En Güvenli Meslekler Açıklandı

Yapay zeka geliştikçe bazı mesleklerdeki insan gücüne ihtiyaç da azaldı. Peki gelecekte hangi meslekler yapay zekâ tehdidi altında olacak?

Yapay zekânın gelişmesiyle birlikte makineler ve bilgisayarlar, belirli çalışma ortamlarında insanların yerlerini almaya devam ediyor. Durumu bu şekilde açıkladığımız zaman işin ciddiyeti biraz daha az gibi görünse de uzmanlar tam tersini söylüyor.

Çin’in önde gelen yapay zekâ uzmanı Kai-Fu Lee, gelecekteki mesleklerin yarısının 15 yıl içerisinde yapay zekâlar tarafından yapılacağı açıklamasında bulundu.

yerini_alacak_meslekler

30 yılın üstünde bir yapay zekâ tecrübesi olan Lee, insanları belirli mesleklerde işsizlik sorunlarının yaşanacağı konusunda uyardı ancak yapay zekâ insanların yaptığı her şeyi yapamadığı için dünyanın sonunun gelmediğini de belirtti.

Lee, yapay zekânın yaratma, kavramsallaştırma, karışık stratejik planlama yapma ya da ciddi el göz koordinasyonu gerektiren karışık işler gibi görevleri yapamayacağına inanıyor. Aynı zamanda göz kontağı kurmak ya da şefkat göstermek gibi kavramlar da yapay zekâya fazlasıyla uzak.

Bazı meslekler hızlı bir şekilde ortadan kaybolacak olsa da bazı meslekler uzun bir süre daha güvende. Hızlıca bu mesleklere göz atalım:

Yapay zekânın öncelikli olarak ele geçireceği meslekler;

 1. Satış ve Pazarlama Araştırması

 2. Sigortacılık

 3. Güvenlik Görevlileri

 4. Kamyon Şoförleri

 5. İhtiyaç Kredisi Sağlayıcıları

 6. Finans ve Spor Gazetecileri

 7. Muhasebeciler ve Finansal Analizciler

 8. Meyve toplayıcıları

 9. Yatırım Uzmanları

 10. Radyologlar


Yapay zekâ tehdidi altında olan meslekler.

 1. Tele Pazarlamacılık

 2. Müşteri Desteği

 3. Depo İşçileri

 4. Yazmanlar

 5. Telefon Operatörleri

 6. Kasiyerler

 7. Fast Food Çalışanları

 8. Bulaşıkçılar

 9. Montaj Hattı Müfettişleri

 10. Kuryeler


Kaynak

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.