Warren Buffett Gibi Tasarruf ve Yatırım Yapabilmenin 10 Yolu!

Berkshire Hathaway CEO’su aynı zamanda 2017 Forbes listesine göre dünyanın en zengin 100 insanı içinde 2. olan Warren Buffett, 75.6 milyar dolarlık servete sahiptir. Zenginliğinin yanı sıra yatırım dünyasının da en tanınan ve en saygı duyulan isimlerinden biridir. Çalışma hayatına küçük yaşlarda başlayan Warren Buffett, zaman içinde uyguladığı çeşitli yöntemler ile günümüzün en çok kazanan yatırımcılardan biri olmayı başarmıştır. Peki ama Warren Buffett’ ın 5 yaşında başladığı bu serüven nasıl her geçen yıl giderek artmaktadır? İşte bu sorunun cevabı Warren Buffett’ın tavsiyeleri ile birlikte derledik.

Kazançlarınızı tekrar yatırımlara dönüştürün!

ee-1

Warren Buffet, kazançlarını yeni veya tekrar eden yatırımlara dönüştürmeyi lise çağlarında öğrendi. Lise eğitimi aldığı dönemde bir grup arkadaşıyla birlikte satın aldığı oyun makinesini bir berber dükkanına koydu ve kazandıklarıyla daha fazla makine alarak daha fazla kazanmayı hedefledi. Arkadaşları bu ortaklığı sonlandırma kararı alınca da elde ettiği kârı hisse senetleri satın alarak değerlendirmeye başladı.

Tutkularınızın peşinden gidin!

59c13d9a3191fb855ed9303ceb086001

Her tutkunun peşinden gitmek çoğunuza lüks gelebilir lakin Buffett’a göre bu bir lüks değil. Tutumlu olarak da tutkularınızı gerçekleştirebileceğiniz yollar var.

Biriktirmeden harcama yapmayın!

9be986128a614a2745262cc26f390e9f

“Harcadıktan sonra kalanı biriktirmeyin, birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harcayın.”

Pahalı eşyalardan ve lüksten kaçının!

1fc7770cc85f3c7171f624a2d37ca343

Business Insider’ın en tutumlu milyarder listesinde de yer alan Buffett’ın pahalı eşyalar ve lüksten kaçındığı bilinen bir gerçek. Öyle ki fırsat bulduğunda toplu taşıma kullanmaktan yana ve bunu ihmal etmiyor. Warren Buffett'ın ofisinde bilgisayar da bulunmuyor, hatta kullanmıyor bile. Milyarder yatırımcı cep telefonlarında eski tip kapaklı olanları tercih ediyor. Akıllı telefon kullanmıyor ama herkes kaçmasına rağmen Snapchat'in en büyük yatırımcılarından biri de yine Buffett.

Fiyatı düşene kadar bekleyin ve yüksek ücret ödemeyin!

111

Kendisi şöyle diyor: “Alacağım şey bir çorap da olsa, hisse senedi de olsa fiyatı düşünce satın alırım.”

Şimdilik küçük ama uzun vadede büyüyecek harcamalara dikkat edin!

12

‘’Buffett’ın geçmişte 500 yapraklı bir tuvalet kağıdı satan ve tuvalet kağıdının gerçekten de 500 yapraklı olup olmadığını anlamak için tek tek sayan bir yöneticinin şirketini satın aldığı biliniyor. Buffett, ihtiyacı olan kadarıyla masraf yaparak sadece ofis binasının caddeye bakan yüzünü boyayan bir arkadaşına da hayranlık duyuyor.’’

Artıları ve eksileri görün!

soce

Warren Buffett verdiği bir demeçte “Yaptığınız yatırımları neden yapıyorsanız bunun nedenini kendinize açıklayabilmeniz gerekiyor” diyor ve ekliyor, “bu soruya akıllıca bir cevap bulamazsanız, yapmayın”.

Yatırımlarınızı dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapın!

bi

İş yatırım yapmaya gelince Warren Buffett’ın en temel iki kuralına göz atmak gerekiyor: “Yatırımın ilk kuralı para kaybetmemektir”“İkinci kural, birinci kuralı asla unutmamaktır”.

Kazandıklarınızın bir kısmını geri verin ve kendinizi cömertlikle ödüllendirin. Çünkü hayat herkes için kolay değil!

1

Milyarder Buffett’ı hayırsever kişiliğiyle de tanıyoruz. Microsoft kurucusu Bill Gates’in fon kurarak yaptığı ve Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in de bir süre önce servetinin önemli bir kısmıyla yapmaya atıldığı yardımlarla zengin insanların kazandıklarının bir kısmını daima geri verdiklerini görebiliyoruz.

Mütevazi ve daha uygun fiyatlı bir evde yaşayın!

72b5a99c3d24d4a1e8e8efffff2937de

İster inanın ister inanmayın Warren Buffett, hala Omaha’daki 1958’de 31 bin dolara aldığı yan fotoğraftaki iki katlı evde yaşıyor. Evin şu anki değerinin ise 200 bin dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bonus:

Ucuz insanları hayatından çıkart !

“Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir, onu ucuz insanlardan beklemeyin.”

Bonus:

Paranın insanı değil insanın parayı yarattığını savunan 88 yaşındaki deneyimli iş insanının en bilinen öğüdü "İnsanlara kulak verin ama onların söylediklerini yapmayın. İçinizden geleni takip edin."

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.