Verimlilik Ölçmek İçin Etkili Yöntem: Habit Tracker

Tüm öğrenciler olarak sonunda heyecanla beklediğimiz yaz tatiline kavuştuk. Tüm sene boyunca bu üç aylık dönem için küçüklü büyüklü birçok plan da yaptık. Kendimizi geliştirmek istediğimiz şeyleri belirleyip, okumak istediğimiz kitapların ve izlemek istediğimiz filmlerin listelerini de yaptık ama yaz başladığından beri çoğumuzun bu istekleri uygulama, planlama ve takip etme konusunda birtakım sorunları olabiliyor. Bugün hedeflerimizi takip etme ve gerçekleştirme konusunda bize yardımcı olacağını düşündüğüm bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Buna verimlilik tablosu veya daha bilinen adıyla Habit Tracker diyebiliriz.

Tablonun yapım ayrıntılarına geçmeden önce yapmanız gereken küçük bir adımdan bahsedelim:

WhatsApp Image 2019-06-20 at 11.46.58

Elinize bir kağıt alın ve hedeflerinizi, yapmak istediklerinizi yazın. Yaza özel yapıyorsanız, yaz planlarınızı yazabilirsiniz. Sonra bu hedeflerin gerçekleşmesi için gereken alışkanlıkları düşünün. Örnekle açıklamam gerekirse; yaz sonunda 10 kitap okumak istiyorsanız, her gün belli bir süreyi kitap okumaya ayırmalısınız veya yazı yazma gibi bir hobiniz konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız belirli bir düzenle hobilerinizle ilgilenmelisiniz. Aynı şekilde yaz sonunda artık İngilizce konuşmak istiyorum diyorsanız da yapmanız gereken pratikleri, tekrarları veya öğrenmek istediğiniz kelimeleri belirleyerek bunun yöntemini , mesela her gün 10 kelime tekrar et gibi, yapmanız gereken alışkanlık olarak yazabilirsiniz ve bu listeyi dilediğiniz gibi uzatabilirsiniz.

Bu listeye yazdığımız alışkanlıklar hedeflerimiz için attığımız adımlar olduğundan bunları sıkça tekrar edip takip etmeliyiz. İşte bu konuda yardımımıza Verimlilik Tablosu koşuyor. Aslında en önemli adımı az önce tamamladık. Şimdi bunu tablolaştırma zamanı.

Yine elimize bir kağıt alalım ve alt alta hedeflerimiz için belirlediğimiz alışkanlıkları yazalım. Sonrasında dilerseniz haftalık veya aylık olarak takip etmek için kağıdımızın üstüne birden yediye veya birden otuza kadar sayıları yazalım. Tablo fikrini sevmediyseniz dilediğiniz gibi bu taslağı kendinizce düzenleyip, değiştirebilirsiniz. Eğer örneklere bakmak isterseniz Pinterest gibi sitelerden habit tracker başlığı altında çok fazla örnek bulabilirsiniz.

WhatsApp Image 2019-06-20 at 11.43.44 (1)_600x800

Tablonuzu eğer çok fazla alışkanlığı takip edecekseniz haftalık olarak yapmanızı ve her alışkanlığın yanına bunu haftada kaç kere tekrarlamak  istediğinizi yazmanızı tavsiye edebilirim. Böylece haftanızı planladığınız gibi verimli geçirip geçiremediğinizi de kolaylıkla anlamış olabilirsiniz.Tekrarlama sayısını aylık tablo için de uygulayabilirsiniz.

WhatsApp Image 2019-06-20 at 11.43.44_800x800

Tabloyu dilediğiniz gibi şekillendirdikten sonra yapmanız gereken tek şey günlük planınızı tablodan yararlanarak yapmak ve gün sonunda bu tabloyu doldurmak. Bunu uyguladıktan sonra bazı alışkanlıkları düzenli yaparken bazılarını aksattığınızı görebilirsiniz. Aslında tablonun bir amacı da bu. Bu durumda ise yapmanız gereken bunun sebeplerini düşünmek ve çözüm bulmak olacaktır. Çok yoğun bir liste olduğunu düşündüğünüz anda sıklıkları azaltabilir veya önceliklerinizi belirleyebilirsiniz.

Sonuç olarak bu tabloyu uygulamak verimliliğinizi ölçmek ve artırtmak adına size yardımcı olacaktır.

 

Özgün İçerik: Saliha Turgut

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.